Ombudsman Aparatı və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən birgə dəyirmi masa təşkil edilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) ölkəmizdəki Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycanda əlilliyi olan şəxslərin və mina qurbanlarının müdafiəsi” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunub. Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumlarının, ictimai təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Draqana Kojiç açılış nitqi ilə çıxış edərək tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Ombudsman çıxışı zamanı işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə Ermənistanın törətdiyi mina terroru barədə məlumat verib, minaların insanların həyatına təhlükə yaratdığını, aparılan tikinti-quruculuq işlərinə, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıdışına maneə törətdiyini qeyd edib.
Müvəkkil dəfələrlə müraciət edilməsinə baxmayaraq, dəqiq mina xəritələrinin ölkəmizə təhvil verilmədiyini bildirib. Ombudsman İkinci Qarabağ müharibəsindən indiyədək 330-dan çox şəxsin mina qurbanına çevrildiyini, onlardan 65 nəfərin həyatını itirdiyini, 272 nəfərin isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri aldığını diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti barədə də məlumat verib, təsisatda müvafiq sahə üzrə sektorun yaradıldığını bildirib. Müvəkkil əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının təmini ilə bağlı hazırlanmış maarifləndirici vəsaiti tədbir iştirakçılarına təqdim edib.
Seminarda çıxış edən ekspertlər əlliyi olan şəxslərin, mina qurbanlarının ehtiyaclarının qarşılanması, onların hüquqlarının müdafiəsi, digər aidiyyəti sahələr üzrə həyata keçirilən fəaliyyət və beynəlxalq təcrübə barədə məlumat verib, geniş fikir mübadiləsi aparıblar.

The Ombudsman Office and the International Committee of the Red Cross organized a joint roundtable
A joint roundtable on the topic of “Protection of Persons with Disabilities and Landmine Victims in Azerbaijan” was organized by the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and the Country Office of the International Committee of the Red Cross (ICRC). The representatives of state institutions and civic organizations participated in the event.
Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, and Dragana Kojic, the Head of the ICRC Delegation in Azerbaijan, delivered opening speeches and wished success to the event.
During her speech, the Ombudsman gave information about the mine terrorism committed by Armenia in our liberated territories, noting that landmines pose a threat to human life, hinder construction and building works, and impede the return of former IDPs to their native lands.
Despite multiple appeals, it was said that our country was not handed over accurate minefield maps. The Ombudsman highlighted that, since the Second Karabakh War, more than 330 people have fallen victim to landmines, with 65 losing their lives and 272 sustaining various degrees of bodily injuries.
S. Aliyeva gave information about her activities in the protection of the rights of persons with disabilities (PWDs), highlighting the existence of a relevant unit within the premises. The Ombudsman presented an educational tool on ensuring the PWDs’ rights to the participants.
The experts who spoke at the seminar provided information on how to meet the needs of PWDs and mine victims, the protection of their rights, as well as activities carried out in other relevant areas and international experience. A broad exchange of ideas took place.