Ombudsmanın nümayəndəsi “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyasına həsr olunmuş konfransda iştirak edib
28-11-2023 1608 dəfə oxunub
İşgəncələr Əleyhinə Araşdırmalar Mərkəzinin təşkilatçılığı və Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyinin dəstəyi ilə “Gender əsaslı zorakılığa qarşı 16 günlük fəallıq” kampaniyasına həsr olunmuş konfrans keçirilib.
Tədbirdə iştirak edən Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova çıxışı zamanı Ombudsmanın gender bərabərliyinin təbliği və təmini, qadın hüquqlarının müdafiəsi sahəsində geniş fəaliyyəti barədə məlumat verib.
L.Zeynalova Müvəkkilə ünvanlanan qadın hüquqlarının pozulmasına dair müraciətlərin operativ qaydada həssaslıqla araşdırıldığını, pozulmuş hüquqlarının bərpası istiqamətində müvafiq tədbirlərin görüldüyünü bildirib. Eyni zamanda, Ombudsmana müraciət üsulları, o cümlədən “916” Çağrı Mərkəzi haqqında məlumat verilib.
Bununla yanaşı, Ombudsman təsisatı tərəfindən bu sahədə davamlı olaraq maarifləndirici tədbirlərin təşkil olunduğu, müxtəlif məlumatlandırıcı vəsaitlərin, dərsliklərin hazırlandığı konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

A representative of the Ombudsman participated in the conference dedicated to the '16 Days of Activism Against Gender-Based Violence' campaign
28-11-2023 1553 dəfə oxunub
A conference dedicated to the "16 Days of Activism Against Gender-Based Violence" campaign was held with the organization of the Center for Research Against Harassment and the support of the Embassy of the United Kingdom in Azerbaijan.
During the event, Lamiya Zeynalova, the head of the Department for Protection of the Right to Information at the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, provided information on the Ombudsman's extensive activities in promoting and ensuring gender equality, as well as the protecting women's rights.
L. Zeynalova stated that complaints related to the violation of women's rights addressed to the Ombudsman are sensitively investigated in an expedited manner, and appropriate measures are taken towards the restoration of violated rights. In addition, information was provided about the methods of applying to the Ombudsman, including details about the "916" Call Center.
Furthermore, the conference participants were informed that the Ombudsman Institution consistently organizes educational activities in this field, preparing various informative materials and tutorials.