Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu Göygöl Rayon Polis Şöbəsinin müvəqqəti saxlama yerinə başçəkmə həyata keçirib
09-09-2020 1482 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən Daxili İşlər Nazirliyinin Göygöl Rayon Polis Şöbəsinin müvəqqəti saxlama yerinə (MSY) başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması, inzibati qaydada həbs edilmiş və təqsirləndirilən şəxslərin beynəlxalq standartlara və daxili intizam Qaydalarına uyğun şəkildə hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə çərçivəsində MSY-nin kameralarına, mətbəxə, hamama, istintaq, görüş, tibb və ibadət otaqlarına, gəzinti sahəsinə baxışlar keçirilib, tibbi yardımın təşkili, qidalanma, sovqat, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb.
Müraciətlərin, saxlanma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı həmin müəssisədə saxlanılan bir nəfər inzibati həbs olunmuş şəxs fərdi qaydada qəbul olunub, hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti yerində araşdırılıb.
Başçəkmənin yekununda MSY rəhbərliyi ilə söhbətlər aparılıb, saxlanma şəraitinin və sənədləşmənin aparılması işinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı milli və beynəlxalq qanunvericiliyə əsaslanan müvafiq tövsiyələr verilib.

The National Preventive Group of the Ombudsman carried out a visit to TDP of Goygol Police Department
09-09-2020 1480 dəfə oxunub
Under the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the NPM team carried out a visit to the temporary detention place of Goygol Police Department without prior notice.
The objective of the visit, conducted under the OPCAT and Constitutional Law on Ombudsman, was to assess the detention condition and treatment issues, as well as ensuring the rights of the accused and persons, serving administrative penalty in conformity with international standards and internal disciplinary rules.
At the time of the visit, the members of the National Preventive Group carried out the monitoring of the cells, kitchen, interrogation, visitation, medical and worship rooms, nutrition, parcel service, the issues related to walking, visits and phone calls, as well as the documentation.
In connection with the investigation of the detention conditions and treatment, one administratively arrested person detained in this facility was received in an individual manner, and the situation of ensuring his rights was investigated on the spot.
At the end of the monitoring, the talks were carried out with the administration of the pre-trial detention facility and the recommendations were given with regard to further improvement of the detention conditions and documentation in conformity with international and national legislative framework.