Ombudsman 3 saylı İstintaq Təcridxanasına başçəkmə həyata keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 3 saylı İstintaq Təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmə zamanı bu müəssisədə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma, tibbi yardım və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti araşdırılıb.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisədə saxlanılan bir neçə şəxs, o cümlədən qida qəbulundan imtina etməsi ilə bağlı barəsində məlumat yayılmış Tofiq Yaqublu konfidensial qaydada qəbul olunub.
Qəbulda T.Yaqublu barəsində olan cinayət işi və məhkəmə qərarından narazılığını əsas göstərərək bu addımı atdığını qeyd edib. Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) həkim üzvünün də iştirak etdiyi qəbul zamanı ona səhhətində ciddi problem yaşamaması üçün qida qəbulunu bərpa etməsi ilə bağlı, müəssisə və tibbi-sanitar hissə rəhbərliyinə isə onun səhhətinin həkim nəzarətində saxlanılması məqsədilə müvafiq tövsiyələr verilib.
Qəbul çərçivəsində saxlanılan şəxslərə Ombudsmanın səlahiyyətləri barədə məlumat və qaldırdıqları məsələlər üzrə hüquqi məsləhətlər verilib, ərizələri qəbul olunub, bir sıra müraciətlər yerində təmin edilib.

Ombudsman conducted an unannounced visit to Investigation Isolator No. 3
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva has conducted an unannounced visit to the Investigation Isolator No. 3 within the frames of her NPM activity.
The objective of the visit, carried out on the basis of the OPCAT and the Constitutional Law on Ombudsman of Azerbaijan, was to investigate the issues related to detention conditions, treatment issues, quality of nutrition, medical care and the situation of ensuring the other rights in the facility.
At the time of the visit, some persons held in the facility, including Tofig Yagublu, about whom the information on his hunger strike was spread on websites, have been interviewed confidentially.
During the confidential talk, T. Yagublu said he went on a hunger strike based on his dissatisfaction with the criminal case against him and the court decision. At the time of the visit, conducted also with presence of the doctor member of the NPM team, he was recommended to stop the hunger strike in order to avoid serious health problems.
Furthermore, the administration, as well as the medical and sanitary unit of the facility have also been recommended to keep T.Yagublu’s health condition under the control.
Alike, the interviewed detainees have been informed about the Ombudsman’s competences and given legal advice in relation to the raised questions, their applications were accepted, and a number of appeals were provided on the spot.