Ombudsman Aparatı və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi tərəfindən Naxçıvanda birgə seminar təşkil olunub
23-11-2023 1583 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) ölkəmizdəki Nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Naxçıvanda “Beynəlxalq humanitar hüquq çərçivəsində xüsusi kateqoriyaya aid şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinin praktiki aspektləri” mövzuda seminar təşkil olunub. Tədbirdə bir sıra dövlət qurumlarının əməkdaşları, beynəlxalq ekspertlər və media nümayəndələri iştirak ediblər.
Seminarın keçirilməsində məqsəd aidiyyəti dövlət qurumlarının əməkdaşlarının beynəlxalq humanitar hüququn milli səviyyədə implementasiyası sahəsində bilik və bacarıqlarının daha da artırılması olub.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Draqana Kojiç açılış nitqi ilə çıxış edib və seminarın işinə uğurlar arzulayıblar.
Ombudsman çıxışı zamanı otuz ilə yaxın müddət ərzində Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızın işğalı zamanı beynəlxalq humanitar hüquq normalarının kobud şəkildə pozulduğunu, ərazilərimizin minalarla çirkləndirildiyini, İkinci Qarabağ müharibəsindən indiyədək 330-dan çox şəxsin mina qurbanına çevrildiyini bildirib.
Müvəkkil Birinci Qarabağ müharibəsində 4000-ə yaxın azərbaycanlının itkin düşdüyünü, onların taleyi barədə Ermənistan tərəfindən indiyədək məlumat verilmədiyini qeyd edib. S.Əliyeva işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən minatəmizləmə və bərpa-quruculuq işləri zamanı azərbaycanlılara məxsus kütləvi məzarlıqların aşkar olunduğunu, həmin şəxslərin amansız işgəncələrə məruz qaldığını qeyd edib.
Ombudsman İkinci Qarabağ müharibəsi və ondan sonrakı dövrdə Ermənistanın beynəlxalq humanitar hüquq normalarını pozması faktları ilə əlaqədar təsisat tərəfindən ümumilikdə 18-i hesabat, 29-u bəyanat, 7-si videomüraciət olmaqla, 60 müraciətin hazırlandığını, xarici ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarına, beynəlxalq təşkilatlara göndərildiyini diqqətə çatdırıb.
Seminarda təqdimatlarla çıxış edən ekspertlər beynəlxalq humanitar hüququn praktikada tətbiq edilməsi, itkin düşmüş şəxslərin taleyinin araşdırılması, mina qurbanlarının ehtiyaclarının qarşılanması və digər aidiyyəti sahələr üzrə həyata keçirilən fəaliyyət və beynəlxalq təcrübə barədə məlumat verib, iştirakçılarla fikir mübadiləsi aparıblar.
Tədbirdə tematik qrup müzakirələri təşkil olunub, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Yekunda seminar iştirakçılarına sertifikatlar təqdim edilib.

The Ombudsman Office and ICRC organized a joint seminar in Nakhchivan
The Office of the Ombudsman of Azerbaijan, in collaboration with the International Committee of the Red Cross (ICRC) Country Representative, organized a seminar the "Practical Aspects of Protecting the Rights of Special Category Persons within the Framework of International Humanitarian Law (IHL)" in Nakhchivan. The representatives of various state institutions, international experts, and the media took part in the event.
The purpose of the seminar was to further enhance the knowledge and skills of relevant state officials in Azerbaijan in the implementation of IHL at the national level.
During the event, Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, and Draganа Kojić, the head of the ICRC Country Representative, delivered opening speeches, wishing success to the work of the seminar.
Furthermore, during her speech, the Ombudsman highlighted that over the past thirty years, IHL has been severely violated by Armenia during the occupation of Azerbaijani territories, our lands have been contaminated with mines, and more than 330 people have fallen victim to landmines since the Second Karabakh War.
The Ombudsman said that nearly 4,000 Azerbaijanis were reported missing during the First Karabakh War, and to this day, no information has been provided by Armenia regarding their fate. S. Aliyeva pointed out that during demining, restoration and reconstruction measures carried out in the liberated territories, mass graves belonging to Azerbaijanis were discovered, and that those people have been subjected to brutal methods of torture.
The Ombudsman highlighted that the Institution has prepared a total of 18 reports, 29 statements, and 7 video appeals out of 60 appeals about IHL violations committed by Armenia during the Second Karabakh War and the subsequent period, which have been submitted to ombudsmen and national human rights institutions of other countries, and international organizations.
Delivering presentations during the seminar, experts provided information about the practical application of IHL, the investigation of claims about the fate of missing persons, meeting the needs of mine victims, and other relevant areas of activity and international experience. The participants engaged in an exchange of ideas.
Thematic group discussions were organized during the event, and the questions of the participants were answered. In the end, certificates were presented to the participants of the seminar.