DSX Akademiyasında Ombudsman Aparatı ilə birgə hüquqi maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsman Aparatı və Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) ilə birgə DSX Akademiyasında tədbir təşkil olunub. Tədbirdə Akademiyanın rəisi general-mayor Ramin Bağırov, Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı, Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov, professor-müəllim heyəti və kursantlar iştirak ediblər.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı məruzə ilə çıxış edərək Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən 1998-ci il iyunun 18-də ölkəmizdə ilk “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq olunduğunu, insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində kompleks islahatların həyata keçirildiyini, bu siyasəti uğurla davam və daha da inkişaf etdirən ölkə Prezidenti İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə 18 iyun tarixinin Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi təsis edildiyini diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən ənənəvi olaraq hər il bu əlamətdar gün ərəfəsində 18 may - 18 iyun tarixlərinin ölkə ərazisində “İnsan Hüquqları Aylığı” elan edilərək paytaxtda və regionlarda insan hüquqlarını təbliğ edən müxtəlif aktual mövzularda maarifləndirmə tədbirlərinin keçirildiyi, Aylıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin xüsusi önəm daşıdığı vurğulanıb.
Daha sonra tədbir iştirakçılarına mövcud milli qanunvericilik və beynəlxalq müqavilələr barədə təqdimatlar edilib, interaktiv diskussiya şəklində fikir mübadiləsi aparılıb. Müzakirələr zamanı insan hüquqlarının təmin olunması istiqamətində DSX-nin fəaliyyəti, saxlanılan şəxslərlə davranış qaydaları, Ombudsmana müraciət mexanizmləri kimi vacib mövzulara toxunulub, iştirakçıların sualları cavablandırılıb.

A legal awareness event held in the SBS Academy, jointly organized with the Ombudsman Office
As part of the "Human Rights Month" announced by the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, an event was organized at the SBS Academy jointly with the Ombudsman Office and the State Border Service (SBS). Major General Ramin Bagirov, Head of the Academy, Aydin Safikhanli, Head of the Ombudsman Office, Mugalib Mahmudov, Head of the Legal Education Unit, faculty and cadets took part in the event.
In his speech, A. Safikhanli, stated that the first state program on the protection of human rights was approved in Azerbaijan on 18 June 1998, by National Leader Heydar Aliyev. He also mentioned that complex reforms were implemented to protect human rights, and that June 18 was designated as Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan by the Decree of June 18, 2007, which was issued by President Ilham Aliyev, who successfully carried out and expanded this policy.
It was also stressed that the Ombudsman, traditionally proclaims May 18–June 18 as "Human Rights Month" on the eve of this important day each year. The events that take place during the Month are especially important, and the capital and regions host educational events on a variety of topical topics that promote human rights.
Following that, the attendees were given presentations on current international treaties and national laws, and an interactive debate was held. During the talks, the participants' questions were ansüered and significant subjects such the State Security Service's efforts to protect human rights, guidelines for dealing with detainees, and procedures for appealing to the Ombudsman were discussed.