Ombudsman Aparatında könüllülərin ilk qrupunun fəaliyyətinə yekun vurulub
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 15 sentyabr tarixli 3236 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramında və dövlət başçısının 2019-cu il fevralın 1-də Azərbaycan Gəncləri Gününə həsr olunmuş respublika toplantısındakı çıxışında dövlət orqanları qarşısında gənclərin potensialından daha səmərəli istifadə etmək, cəmiyyətin bütün sahələrində gənclərin fəal iştirakına şərait yaratmaq, onlara peşə vərdişlərini aşılamaq və təcrübi biliklərini artırmaq, onların yaradıcı və innovativ potensialının üzə çıxarılmasını dəstəkləmək və ölkədə könüllülük hərəkatını inkişaf etdirmək vəzifəsi qoyulub. Prezident İlham Əliyevin 30 dekabr 2019-cu il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında 2020-ci il “Könüllülər ili” elan edilib.
Bu məqsədlə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə, “Könüllü fəaliyyət haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununu nəzərə almaqla, Ombudsman Aparatı 2019-cu il dekabr ayında gənclər arasında könüllülük fəaliyyəti elan edib və cari ilin yanvar ayından etibarən könüllü fəaliyyətin tətbiq edilməsinə başlayıb.
“Könüllü fəaliyyət haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa müvafiq olaraq, könüllü kimi iki ay müddətində fəaliyyət göstərib müqavilə öhdəliklərini uğurla başa vuran gənclərə Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı tərəfindən diplomlar təqdim edilib. A.Səfixanlı könüllü fəaliyyətini başa vuran gəncləri təbrik edib, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Ombudsman Aparatının fəaliyyətində iştirak edən könüllülər arasında Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyası, ADA Universiteti, Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının hüquq fakültəsinin məzun və tələbələri ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Kooperasiya Universiteti, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Dillər Universiteti, Bakı Slavyan Universiteti, o cümlədən xarici universitetlərdə müxtəlif ixtisaslar üzrə bakalavr və magistr təhsili alan gənclər də olub.
Ombudsman Aparatında könüllülər müxtəlif şöbə və sektorlarda təcrübə keçib, Müvəkkilin ünvanına daxil olan müraciətlərə baxılması prosesində iştirak edib, bu müraciətlərlə əlaqədar dövlət və yerli özünüidarə orqanlarına, vəzifəli şəxslərə göndərilən sorğularla, insan hüquqları sahəsində milli qanunvericilik bazası və beynəlxalq hüquqi aktlarla, habelə kitabxanadakı hüquq ədəbiyyatları ilə, ərizə və şikayətlərin öyrənilməsi vasitəsilə ölkə Konstitusiyasında təsbit edilmiş insan hüquq və azadlıqlarının müdafiə mexanizmi, habelə Müvəkkil tərəfindən Konstitusiya Məhkəməsinə göndərilən sorğularla, Ombudsmanın əhalinin müxtəlif sosial qruplarının hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi sahəsindəki, eləcə də işgəncə əleyhinə milli preventiv mexanizm funksiyalarının icrası, beynəlxaq əməkdaşlıq, informasiya və ictimaiyyətlə əlaqələr sahəsində fəaliyyəti, habelə Müvəkkilin illik məruzələri ilə yaxından tanış olublar.

The first group of volunteers completed activity at the Ombudsman Office
State bodies were tasked with duties to effectively use the potential of youth, to establish conditions for active participation of young people in all spheres of society, to instill professional skills in them and increase their practical knowledge, to support discovering their creative and innovative potential and to develop volunteer movement in the country in accordance with the State Program “Azerbaijani Youth in the years 2017-2021” approved with the Presidential Order #3286 dated September 15, 2017, and the speech of the country President in the Republican Conference in 2019 on the Azerbaijani Youth Day.
On December 30, 2019, the year 2020 was declared as the “Year of Volunteers” in Azerbaijan according to the Order of the President Ilham Aliyev.
In this regard, the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan declared volunteering activity among youth in December of 2019 at the initiative of the Ombudsman, Sabina Aliyeva, and started to apply volunteering activity from January 2020, taking into consideration the Law of the Republic of Azerbaijan On Volunteering Activity.
Each volunteer that successfully fulfilled the contractual obligations during two-month-long activity in compliance with the Law on Volunteering activity of the Republic of Azerbaijan was awarded certificates by the head of the Ombudsman Office, Aydin Safikhanli. He congratulated them upon completing their volunteering term and wished every success in their future activities.
Volunteers participating in the daily work of the Office were graduates and students from law faculties of Baku State University, Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan, ADA University and Academy of State Customs Committee, also bachelor’s and master’s students of different specialties of Azerbaijan State University of Economics, Azerbaijan Cooperation University, Khazar University, Azerbaijan University of Languages, Baku Slavic University and foreign universities.
Volunteers worked at different departments and sectors of the Ombudsman Office, participated in the process of handling appeals lodged with the Ombudsman, addressing requests to the state and local self-government bodies with regard to those appeals. They also got acquainted with the national legal framework and international instruments in human rights field, as well as legal literature available in the library of the Office, legal protection mechanisms set forth in the Constitution through learning applications and complaints; also Ombudsman’s motions to the Constitutional Court, activities in protection and promotion of rights of different population groups; activities related to national preventive mechanism, international cooperation, information and public relations, as well as with the Ombudsman’s annual reports.