Ombudsman Səbinə Əliyeva xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib
Mayın 10-da Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevə Fəxri xiyabana gələrək dünya şöhrətli siyasi xadim, Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, məzarı önünə gül dəstəsi qoyub.
Görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi yad edilib, məzarı üstünə güllər düzülüb.
Müasir Azərbaycan dövlətinin banisi, xalqımızın xilaskarı və Ümummilli liderHeydər Əliyevin  ölkəmizə rəhbərliyi dövründə insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının etibarlı müdafiəsi dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən olunaraq daim diqqət mərkəzində saxlanılıb.
Azərbaycanın bu gün dünya ölkələri arasında müstəqil, hüquqi və demokratik dövlət kimi tanınması, ölkəmizdə aparılan hüquqi və institusional islahatlar nəticəsində insan hüquqlarının təmini və müdafiəsinə xidmət edən qanunvericilik bazasının, mühüm əhəmiyyətə malik hüquq müdafiə  mexanizmlərinin formalaşdırılması da məhz ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Ümummilli lider tərəfindən təsdiq edilmiş və ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində ilk strateji sənəd olan “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nda ilk dəfə “İnsan hüquqları üzrə Azərbaycan Respublikasının səlahiyyətli müvəkkili təsisatının yaradılması” təsbit olunub.
Ulu öndər Heydər Əliyevin qanunvericilik təşəbbüsü ilə dekabrın 28-də Milli Məclis tərəfindən Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanunu qəbul olunub.
Bu gün Ombudsman təsisatı öz fəaliyyətini hüquqi dövlətin tələblərinə müvafiq olaraq aşkarlıq, şəffaflıq, qanunçuluq, ədalətqərəzsizlik prinsipləri əsasında ardıcıl şəkildə və uğurla davam etdirir.

Sabina Aliyeva visited the tomb of national leader Heydar Aliyev
On May 10, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva visited the Alley of Honors to pay tribute to the memory of the Azerbaijani people’s national leader Heydar Aliyev and laid flowers at his tomb.
The Commissioner also honored the memory of the prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva, put flowers on her grave.
During the leadership of the National Leader Heydar Aliyev - the founder of the present-day independent state of Azerbaijan, the effective protection of human and citizens’ rights and freedoms was set as one of the priority directions in the public policy and was always kept in focus.
It is associated with the name of Heydar Aliyev that Azerbaijan was recognized as an independent, legal and democratic state among world countries, also a legal framework and necessary legal protection mechanisms serving to ensuring and protecting human rights were formed as a result of legal and institutional reforms in the country.
To establish a competent institution of the Commissioner of the Republic of Azerbaijan for Human Rights was initially set forth in the State Program on the Protection of Human Rights that was approved by Heydar Aliyev as the first strategic tool in the field of human rights in our country.
At the legislative initiative of the National Leader Heydar Aliyev, the Milli Mejlis (Parliament) adopted the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on December 28, 2001.
Today the Ombudsman institution continues its activity consistently and successfully based on the principles of publicity, transparency, legality, justice, impartiality as per requirements of the Rule of Law.