Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən uşaq müəssisələrində monitorinqlər aparılıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan olunmuş “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları tərəfindən Naxçıvan Muxtar Respublikasında yerləşən uşaq müəssisələrində monitorinqlər aparılıb, maarifləndirici görüşlər keçirilib.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Ombudsman Aparatının əməkdaşlarının iştirakı ilə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Tibbi-Sosial Ekspertiza və Reabilitasiya Agentliyinin Uşaq Bərpa Mərkəzində, Məhdud Fiziki İmkanlılar üçün Naxçıvan Regional İnformasiya Mərkəzində həyata keçirilən monitorinqlər zamanı 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər üçün yaradılmış şərait, onların reabilitasiyası və fərdi bacarıqlarının inkişafı istiqamətində göstərilən xidmətlərlə tanış olunub, müəssisə əməkdaşları, habelə uşaq və valideynlərlə söhbət aparılıb.
Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Gözdən Əlil Uşaqlar üçün Xüsusi İbtidai Məktəbdə və Ordubad şəhər M.Füzuli adına tam orta internat məktəbində monitorinq və maarifləndirici görüşlər davam etdirilib. İnternat məktəbinin monitorinqi zaman müəssisənin yataq, istirahət otaqlarına, yeməkxanaya və digər obyektlərə baxış keçirilib, uşaqlarla fərdi söhbət aparılıb. Eyni zamanda, həmin məktəbdə bir qrup şagird və müəllim heyətinin iştirakı ilə uşaq hüquqlarının müdafiəsinə dair maarifləndirici görüş keçirilib, onları maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.
Səfər çərçivəsində Naxçıvan Muxtar Respublikası Ədliyyə Nazirliyinin Penitensiar Xidmətinin Qarışıq Rejimli Cəzaçəkmə Müəssisəsinin Yetkinlik Yaşına Çatmayanlar üçün Rejim Bölməsinə baxış keçirilib, mövcud şərait araşdırılıb. Baxış zamanı bu Bölmədə saxlanılan şəxs olmayıb.
Aparılan monitorinqlər nəticəsində müəssisələrdə sənədləşmə işinin aparılması, bəzi qida məhsullarının saxlanması, tibbi xidmətin göstərilməsi, uşaqların peşə bacarıqlarının artırılması, yataq otaqlarının uşaqların yaş bölgüsünə uyğun təşkili, otaqların standartlara uyğun işıqlandırılması, korpuslarda istilik təchizatı, uşaqların geyim, ayaqqabı, yumşaq inventarlarla təmin olunması və digər məsələlərin təkmilləşdirilməsinə dair tövsiyələr verilib, müəssisələrə maarifləndirici nəşrlər təqdim olunub.

Child Facilities in the Nakhchivan Autonomous Republic were monitored
During the 'Child Rights Month-long' campaign announced by the Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the staff of the Child Rights Protection Unit of the Ombudsman Office conducted monitoring and held awareness-raising meetings in children's institutions located in the Nakhchivan Autonomous Republic.
The representatives of the Ombudsman Office of the Nakhchivan Autonomous Republic also participated in the monitoring at the Children's Recovery Center of the State Medical-Social Expertise and Rehabilitation Agency and the Nakhchivan Regional Information Center for People with Limited Physical Abilities, both subordinates of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population of the Nakhchivan Autonomous Republic. During the monitoring, conditions created for persons with disabilities under the age of 18 and services provided for their rehabilitation and development of their personal skills were assessed. Talks were held with the employees of the institutions, as well as with children and parents.
Monitoring and awareness-raising meetings were continued at the Special Primary School for Visually Impaired Children and the Ordubad city general secondary boarding school named after M. Fuzuli, subordinate to the Ministry of Education of the Nakhchivan Autonomous Republic. At the time the monitoring of the boarding school, the dormitory, the leisure rooms, the dining hall, and other facilities in the institution were examined, and private conversations were held with the children. Furthermore, an awareness event on the protection of children's rights is conducted for a group of students and the teaching staff at the boarding school, and the questions raised were answered.
During the visit, the Juvenile Correctional Facility Part of the Mixed Type Regime Penitentiary Institution of the Penitentiary Service under the Ministry of Justice of the Nakhchivan Autonomous Republic was inspected to evaluate the existing conditions. During the inspection, there waere no detainees there.
As a result of the conducted monitoring, recommendations were made for the improvement of documentation processing, storage of certain food products, provision of medical services, development of children's vocational skills, organization of age-appropriate bedrooms for children, adequate lighting in rooms in accordance with standards, heating equipment in facilities, provision of children with clothing, footwear, soft inventory, and other matters in the institution. The educational publications were presented to the institutions.