Müvəkkilin nümayəndəsi Kürdəxanı qəsəbəsində “Gender zorakılığı - cəmiyyətimizin faciəsi” adlı layihənin növbəti tədbirində iştirak edib
03-03-2020 1573 dəfə oxunub
Bu günlərdə Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyətinin təşəbbüsü ilə Kürdəxanı qəsəbəsi 113 nömrəli tam orta məktəbdə “Gender zorakılığı - cəmiyyətimizin faciəsi” adlı layihənin növbəti tədbiri keçirilib.
Tədbirdə Sabunçu Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun rəhbəri Rəna Fərəcova, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Elmi-analitik sektorunun baş məsləhətçisi Lamiyə Zeynalova, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndəsi, Sabunçu Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi, məktəbin direktoru, müəllimlər və şagirdlər iştirak ediblər.
Tədbirdə məktəblilər gender əsaslı zorakılıq mövzusu ətrafında hazırladıqları rəsm əsərlərini və səhnəcikləri nümayiş etdiriblər.
Ombudsmanın nümayəndəsi tədbirdə çıxış edərək, Müvəkkilin qadın və uşaq hüquqlarının müdafiəsi, zorakılıqla mübarizə, gender bərabərliyinin təmin olunması məsələlərinə daim diqqət yetirdiyini vurğulayıb.  O, Ombudsmanın məişət zorakılığı, erkən evlilik və təhsildən yayınma kimi mənfi halların qarşısının alınması sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti, həmçinin uşaq hüquq pozuntuları ilə bağlı 24 saat ərzində xidmət göstərən 916 nömrəli qaynar xətt barədə ətraflı məlumat verib. Bununla yanaşı, Ombudsman Aparatının uşaq hüquqları ilə bağlı nəşrləri məktəbə təqdim edilib.
Sonda “Gender zorakılığı – cəmiyyətimizin faciəsi” adlı layihədə fəal iştirak edən məktəblilər Sabunçu Rayon Gənclər və İdman İdarəsi tərəfindən diplomlarla təltif olunublar.

Representative of the Commissioner participated in the event on gender-based violence
Nowadays, on the initiative of the Sabunchu District Executive Auhority the next event of the project titled “Gender-based violence, the tragedy of our society” was held at the secondary school #113 in Kurdakhani settlement.
The Deputy head of the Sabunchu District Executive Authority, head of the Monitoring Group on Gender Violence and Child Abuse, Rana Farajova, Chief advisor of the Scientific-analytical Sector of the Ombudsman Office, Lamiya Zeynalova,  representative of State Committee for Family, Women and Child Affairs, head of the Sabunchu District Youth and Sport Office, principal of  the school, as well as teachers and schoolchildren participated at the event.
In her speech the representative of the Ombudsman Office mentioned that the Commissioner always pays special attention to the issues related to the protection of women’s and children’s rights, fighting against violence, ensuring gender equality. She gave information about multi-field activity of the Ombudsman on the areas of preventing negative situations concerning domestic violence, early marriage and school dropout and also about 24/7 hotline “916” for the cases concerning child rights violation. Alongside, the publications of Ombudsman Office on child rights were presented to the school.
At the event schoolchildren demonstrated their drawings and performances on gender-based violence. The schoolchildren participating in the project, were awarded with certificates by Sabunchu District Youth and Sport Office.