Ombudsman Səbinə Əliyeva məcburi köçkün qadınların hüquqlarının təmini məsələsinə həsr edilmiş beynəlxalq konfransda çıxış edib
24-02-2020 1493 dəfə oxunub
24 fevral 2020-ci il tarixdə Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin, Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı icmasının və BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Məcburi köçkün qadınların ədalət çağırışı: sülh və təhlükəsizlik məsələləri gündəmində onların ehtiyaclarının qarşılanması” adlı beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfrans Sülh və Təhlükəsizlik haqqında BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1325 saylı Qətnaməsinin qəbul olunmasının 20-ci ildönümünə həsr edilib. Tədbirdə dövlət qurumlarının, qeyri-hökumət təşkilatlarının və kütləvi informasiya vasitələrinin təmsilçiləri ilə yanaşı, diplomatik korpusun nümayəndələri, bir sıra beynəlxalq ekspertlər və məcburi köçkün qadınlar iştirak ediblər.
Konfransda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi - Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyev,  Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Şəfiyev, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, BMT-nin Azərbaycan Respublikasındakı Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai, Azərbaycan Respublikasının Dağlıq Qarabağ bölgəsinin azərbaycanlı icmasının rəhbəri Tural Gəncəliyev çıxış edərək dünya ictimaiyyətinin diqqətinin sülh və təhlükəsizlik məsələlərinə yönәldilmәsinin vacibliyini vurğulayıblar, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində qadınların fəal rolunun mühüm amil olduğunu bildiriblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva bildirib ki, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən əsası qoyulan, dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsinə, insan hüquqlarının effektiv qorunmasına xidmət edən islahatlar ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında uğurla davam etdirilir. Həyata keçirilən kompleks tədbirlər əhalinin hər bir qrupunun, o cümlədən qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının effektiv təmin və müdafiə olunmasına xidmət edir. Belə ki, məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə yanaşı, onların sosial ehtiyaclarının ödənilməsi, təhsil, sağlamlıq və digər hüquqlarının həyata keçirilməsi sahəsində müvafiq qanunvericilik bazası yaradılıb.
Qeyd edilib ki, zəngin tarixi irsə malik olan Azərbaycan xalqı qadının ailədə və cəmiyyətdəki roluna daim böyük ehtiramla yanaşmış, sosial-iqtisadi vəziyyətindən, milliyyətindən, dilindən, dinindən asılı olmayaraq onu aparıcı qüvvə kimi dəyərləndirmişdir. Cəmiyyətin inkişafının bütün mərhələlərində qadınlar kişilərlə bərabər dövlət quruculuğunda fəal iştirak etmişlər. Hazırda ölkəmizdə qadınların müxtəlif sahələrdə fəallığının artırılması, habelə onların idarəetmədə, qərar qəbuletmədə fəal iştirakı, qadın sahibkarlığının genişləndirilməsi, özünüməşğulluq proqramlarına cəlb edilməsi sahəsində çoxsaylı tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Səbinə Əliyeva vurğulayıb ki, bu gün məcburi köçkün qadınlarla yanaşı, ölkədə yaşayan hər bir azərbaycanlı qadın xalqımızın ən ağrılı problemi olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə həll edilməsi işində öz səylərini əsirgəmir. Hazırda ölkədə olan 700 minə yaxın məcburi köçkündən 330 mindən çoxunu qadınlar təşkil edir. Həmin qadınlar ölkədaxili qanunları, BMT-nin qətnamələri, beynəlxalq konvensiyaları rəhbər tutub, yaşadıqları icmalarda müxtəlif tədqiqat və maarifləndirmə proqramlarının hazırlanmasında və icrasında iştirak edir, bununla da cəmiyyətin inkişafına töhfə verirlər.
Ombudsman bildirib ki, silahlı münaqişələr zamanı insanların kütləvi yerdəyişməsində bir çox ailələr çətin iqtisadi-sosial vəziyyətlə üzləşir, belə hallarda isə ən çox qadın və uşaqlar əziyyət çəkirlər: onların səhiyyə və təhsil sistemlərinə çıxış imkanları məhdudlaşdırılır. Digər tərəfdən, onların fiziki zərərə, əmək və cinsi istismara məruz qalmalarının, insan alveri qurbanına çevrilmələrinin qarşısı alınmalı, habelə qərar qəbuletmə prosedurlarına onlar da cəlb edilməli, imtiyazların tətbiqi zamanı cinsi əlamətə görə ayrı-seçkiliyə yol verilməməsinə xüsusi diqqət yetirməlidir. Bu məqsədlə qadınlar üçün müasir dövrün yeni çağırışları nəzərə alınmaqla, xüsusi modullar üzrə müvafiq proqramların hazırlanması vacibdir.
Müvəkkil həmçinin, bu günlərdə Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümü ilə əlaqədar verdiyi bəyanatın BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına və digər qurumlara göndərildiyini bildirib. Diqqətə çatdırılıb ki, bəhs olunan bəyanatda BMT-nin elan etdiyi prinsiplərə və 2030-cu ilə qədər dünyanı inkişafa hədəfləyən Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə nail olmaq üçün BMT tərəfindən qəbul olunmuş konvensiyaların müddəalarının, həmçinin Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin qeyd-şərtsiz icra edilməsinin, eləcə də Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunmasının, bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün öz doğma torpaqlarına qayıtmasının, əsir və girovların azad edilməsinin, Xocalıya ədalətin təmin olunmasının vacibliyi qeyd edilib.

Ombudsman Sabina Aliyeva made a speech at the International Conference on Protection of the Rights of IDP Women
24-02-2020 1494 dəfə oxunub
On February 24, 2020, an international conference titled “IDP Women’s call for justice: addressing their needs in peace and security agenda” was co-organized by the Center for International Relations Analysis (AIR Center), the Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh region of the Republic of Azerbaijan and the UN Country Office in Azerbaijan. The conference was dedicated to the 20th anniversary of the adoption of UN Security Council Resolution 1325. The event was attended by representatives of government agencies, non-governmental organizations and the media, as well as representatives of the diplomatic corps, a number of international experts and internally displaced women.
Speaking at the event, Assistant of the President of the Republic of Azerbaijan - Head of Foreign Policy Affairs Department of the Presidential Administration Hikmet Hajiyev, Chairman of the Board of the AIR Center Farid Shafiyev, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Sabina Aliyeva, Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Hijran Huseynova, UN Resident Coordinator in the Republic of Azerbaijan Gulam M. Isaczai, Head of the Azerbaijani Community of the Nagorno-Karabakh region of of the Republic of Azerbaijan Tural Ganjaliyev, highlighted the importance of the international community’s focus on peace and security and noted the significance of active role of women  in the settlement of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict.
The Ombudsman Sabina Aliyeva stated that the reforms initiated by the National leader of Azerbaijan Heydar Aliyev to further strengthen our statehood and effective protection of human rights are successfully developed under the leadership of the President Ilham Aliyev. Implementation of comprehensive measures serves effective promotion and protection of the rights of each group of population, including refugees and IDPs. Thus, an appropriate legislative framework has been created to address social needs, education, health and other rights of internally displaced persons, along with improving their living conditions.
It was noted that the people of Azerbaijan, having a rich historical heritage, always respected the role of the woman in the family and society, and regarded her as a leading force, regardless of socio-economic status, nationality, language and religion. At all stages of the development of society, women, along with men, took an active part in state-building. At present, a number of activities are being carried out in our country to develop the activity of women in various fields, as well as their active participation in governance, decision-making, enhancing women's entrepreneurship and engagement in self-employment programs.
Sabina Aliyeva emphasized that that today, along with the IDPs, each Azerbaijani woman living in the country is making every effort to find a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, which is the most serious problem for our people. Currently, more than 330,000 of nearly 700,000 IDPs in the country are women. These women take part in development of different research and educational programs in their communities being guided by the domestic laws, UN resolutions and international conventions; thus they contribute to the development of society.
The Ombudsman mentioned that during armed conflicts, many families face difficult economic and social conditions, and in such cases mostly women and children suffer: their access to health and education system is limited. On the other hand, they should be prevented from physical damage, labor and sexual exploitation, becoming victims of human trafficking, and they should also be involved in decision-making procedures, with special attention to not to allow discrimination on the basis of sex in the use of privileges. For this purpose, it is important to develop appropriate programs for women on specific modules, taking into account the modern challenges.
Moreover, the Ombudsman added that the statement regarding the 28th anniversary of Khojaly Genocide issued by her was sent to the UN Secretary General, the UN Security Council, UN High Commissioner for Human Rights, UN High Commissioner for Refugees and the UN Human Rights Council and other organizations. It was noted that the abovementioned statement enshrined unconditional implementation of the provisions of the UN conventions, UN Security Council resolutions, also the need for restoring the territorial integrity of Azerbaijan, the return of more than one million refugees and IDPs to their native lands, the release of captives and hostages, and ensuring justice for Khojaly in order to achieve the declared principles of the United Nations and the Sustainable Development Goals, aiming at developing the world by 2030.