Ombudsman Aparatının nümayəndəsi ATƏT-in İnsan Ölçüsü üzrə İllik Görüşündə iştirak edib
Avropa Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatının (ATƏT-in) 2025-ci il üzrə 3-cü Əlavə İnsan Ölçüsü Görüşü cari ilin 2–3 iyun tarixlərində Avstriyanın Vyana şəhərində keçirilib. “İnsan Hüquqları və Bərabərlik: Effektiv Milli Mexanizmlərin Rolu” mövzusuna həsr olunmuş tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Bərabərlik hüququnun təmini sektorunun müdiri Cavidan Qorçiyev iştirak edib.
Müxtəlif ölkələrin dövlət rəsmilərinin, qeyri-hökumət təşkilatlarının və milli insan hüquqları institutlarının nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə Ombudsman Aparatının nümayəndəsi çıxışı zamanı Azərbaycanın tarixən tolerantlıq və multikultural dəyərləri ilə seçildiyini, bu dəyərlərin bu gün də qorunaraq təbliğ edildiyini vurğulayıb.
C. Qorçiyev, həmçinin ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən islahatlar, qanunvericilikdə bərabərlik hüququnun təmini və ayrı-seçkiliyin aradan qaldırılmasına dair mövcud normalar, eləcə də Ombudsmanın bu sahədə malik olduğu mandat barədə iştirakçılara məlumat verib. Qeyd olunub ki, 2023-cü ildə “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərlə Müvəkkilin ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və bərabərlik hüququnun təmini sahəsində səlahiyyətləri daha da genişləndirilib.
Tədbir zamanı, həmçinin, Ombudsman təsisatı tərəfindən ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və hüquq bərabərliyinin təbliği istiqamətində həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirləri, hazırlanmış çap materialları və videoçarxların ictimaiyyətə təqdim olunması ilə bağlı məlumat verilib.

A representative of the Office of the Ombudsman participated in the OSCE Annual Human Dimension Meeting
05-06-2025 1270 dəfə oxunub
The Third Supplementary Human Dimension Meeting of the OSCE of 2025 was held in Vienna, Austria, on June 2-3, 2025. Javidan Gorchiyev, Head of the Equality Unit of the Ombudsman Office of Azerbaijan, the event, dedicated to the topic “Human Rights and Equality: The Role of Effective National Mechanisms”.
Azerbaijan has historically been distinguished by its values of tolerance and multiculturalism, and these values are still protected and promoted today, the Ombudsman's representative said during his speech at the event, which was attended by state officials, non-governmental organizations, and representatives of national human rights institutions from various countries.
J. Gorchiyev also gave the participants an update on the national reforms that have been put in place to protect human rights and freedoms, the current legal standards for guaranteeing equality and combating discrimination, and the Ombudsman's role in this regard. It was said that the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan was amended in 2023 to further extend the Commissioner's authority to prevent discrimination and ensure the right to equality.
The information was also provided on the educational activities carried out by the Ombudsman Institution in the field of prevention of discrimination and promotion of equality, as well as the releasing of educational printed materials and a social video to the broad audience.