Naftalanda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr edilmiş maarifləndirmə tədbiri təşkil olunub
05-06-2025 1249 dəfə oxunub
Naftalanda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “Konstitusiya və  Suverenlik İli”nə həsr edilmiş maarifləndirmə tədbiri təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının və Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə Naftalanda “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr edilmiş maarifləndirmə tədbiri təşkil olunub.
Tədbirdə Ombudsman Səbinə Əliyeva, Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Vüqar Novruzov, Ombudsman Aparatının əməkdaşları və bir sıra dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva və Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Vüqar Novruzov giriş sözü ilə çıxış edib və tədbirin işinə uğurlar arzulayıblar.
Ombudsman Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizdə kompleks hüquqi islahatların aparıldığını, 1998-ci il iyunun 18-də ilk “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq olunduğunu və insan hüquqlarının təmin olunmasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri kimi müəyyən edildiyini bildirib.
Bu siyasəti uğurla davam və inkişaf etdirən Prezident İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamna əsasən 18 iyun tarixinin Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi təsis olunduğunu, bu əlamətdar günlə əlaqədar Ombudsman tərəfindən hər il ənənəvi olaraq 18 may - 18 iyun tarixlərinin ölkəmizdə “İnsan Hüquqları Aylığı” elan edildiyini söyləyib.
Müvəkkil Aylıq çərçivəsində paytaxtda və ölkəmizin bütün regionlarında insan hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı aktual mövzuları əhatə edən maarifləndirici tədbirlərin təşkil edildiyini, geniş hüquqi təbliğat işinin aparıldığını bildirib və bugünkü tədbirin məhz həmin məqsədlərə xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Daha sonra Ombudsman Aparatının nümayəndələri “İnsan hüquq və azadlıqlarının təşviqi, müdafiəsi və təmini vəziyyətinin monitorinqində Ombudsmanın rolu”, “Ombudsmanın informasiya əldə etmək hüququnun təmini sahəsində fəaliyyəti”, “Bərabərlik hüququnun təmini, təbliği və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması” mövzularında məruzələrlə çıxış edib, təqdimatlar nümayiş olunub.
Yekunda mövzular üzrə ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

An educational event to honor the "Year of the Constitution and Sovereignty" was held in Naftalan during the "Human Rights Month"
05-06-2025 1250 dəfə oxunub
During "Human Rights Month," the Office of the Ombudsman of Azerbaijan and the Naftalan City Executive Authority collaborated to organize an educational event to mark the "Year of the Constitution and Sovereignty" in Naftalan.
Ombudsman Sabina Aliyeva, head of Naftalan City Executive Authority Vugar Novruzov, staff of the Ombudsman Office, and representatives from other state agencies took part in the event.
In their opening remarks, Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, and Vugar Novruzov, Head of the Naftalan City Executive Authority, wished success to the event.
The Ombudsman said that complex legal reforms were implemented in Azerbaijan under the leadership of National Leader Heydar Aliyev, that the first "State Program on the Protection of Human Rights" was approved on June 18, 1998, and that the protection of human rights became one of the primary focuses of state policy.
She said that President Ilham Aliyev, who successfully continued and developed this policy, established June 18 as Human Rights Day in the Republic of Azerbaijan by his Decree dated June 18, 2007, and that in connection with this significant day, the Ombudsman traditionally declares May 18 - June 18 as "Human Rights Month" in our country every year.
During this month-long campaign, the Ombudsman said that educational events covering topical issues related to the protection of human rights were organized across the country, and extensive legal advocacy work was carried out. She also highlighted how today's event serves those very goals.
Then, the representatives of the Ombudsman Office made presentations and speeches about ensuring and promoting the right to equality and preventing discrimination, the Ombudsman's activities in ensuring the right of access to information, and  the role of the Ombudsman in monitoring the promotion, protection, and provision of human rights and freedoms.
In conclusion, the participants' questions were answered, and an extensive discussion of the topics was held.