1 iyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar üçün ekskursiya təşkil edilib
02-06-2025 1363 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı tərəfindən 1 iyun – Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar silsilə tədbirlər həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə keçirilən tədbirlərin davamı olaraq, Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi və “Səssiz Ünsiyyət” Jest Dilinin İnkişafına Dəstək İctimai Birliyi ilə əməkdaşlıqda Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 2 nömrəli Xüsusi internat məktəbinin bir qrup şagirdinin Bakı Zooloji Parkına ekskursiyası təşkil olunub. Tədbirin keçirilməsində məqsəd uşaqların asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə şərait yaradılması, onların cəmiyyətə inteqrasiyasının dəstəklənməsi və inklüzivliyin təşviqindən ibarətdir. Eyni zamanda, bu təşəbbüs uşaqların sosiallaşmasına, yeni bilik və təcrübələr qazanmasına imkan yaradıb.
Qeyd edək ki, Ombudsman Aparatı tərəfindən müxtəlif kateqoriyadan olan uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə, onların iştirakçılığının təşviqinə və cəmiyyətə inteqrasiyasına yönəlmiş tədbirlərin ardıcıl şəkildə davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

The Office of the Ombudsman organized an excursion for children with special needs on the occasion of 1 June – International Day for the Protection of Children
02-06-2025 1282 dəfə oxunub
The Office of the Human Rights Commissioner of the Republic of Azerbaijan implements a range of events related to 1 June – International Day for the Protection of Children.
As part of the measures taken, an excursion to Baku Zoo was organized for a group of children from a special boarding school No. 2 in cooperation with the Ministry of Science and Education of Azerbaijan and the “Silent Communication” Sign Language Development Organization. The purpose of the event was to create effective organization of leisure time for children, to support their social integration, and to promote inclusiveness. Furthermore, this initiative facilitates the socialization of children and acquiring new knowledge and practices.
It must be noted that the Office of the Ombudsman schedules to take measures in order to protect the rights of children from various categories, and to promote their participation and social integration.