“Miqrasiya kontekstində uşaqların hüquqlarının müdafiəsi: beynəlxalq standartlar və mövcud təcrübələr” mövzusunda təlim keçirilib
27-10-2023 1677 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNICEF) birgə təşkilatçılığı ilə “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində miqrasiya kontekstində uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə həsr edilmiş ikigünlük təlim təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva dünyanın bir sıra bölgələrində baş verən sosial-iqtisadi, siyasi, hərbi vəziyyət fonunda miqrasiya proseslərinin kəskin şəkildə artdığını, bu prosesdə uşaqların xüsusi risk qrupu təşkil etdiyini bildirib.
Müvəkkil miqrasiya prosesi iştirakçıları olan şəxslərin, o cümlədən miqrant-uşaqların hüquqlarının müdafiəsi və təmini sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti barədə məlumat verib, Ombudsman təsisatı ilə Dövlət Miqrasiya Xidməti arasında sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu qeyd edib. Bu əsnada beynəlxalq tərəfdaşlarla əməkdaşlıqda miqrasiya sahəsində çalışan dövlət qurumlarının əməkdaşlarının bilik və peşə bacarıqlarının davamlı yüksəldilməsi məqsədilə paytaxt və regionlarda birgə tədbirlərin davam etdirildiyi vurğulanıb.
Ombudsman ölkəmizdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi üzrə həyata keçirilən islahatlardan, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərdən bəhs edib, “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarını həyata keçirdiyini söyləyib.
Səbinə Əliyeva Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində qanunsuz miqrantların saxlanılması mərkəzlərinə mütəmadi olaraq başçəkmələrin həyata keçirildiyini, miqrantların konfidensial qaydada qəbul edildiyini, onların hüquqlarının dövlətdaxili və beynəlxalq hüquq normalarına uyğun təmini vəziyyəti ilə bağlı məsələlərin araşdırıldığını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Açılış mərasiminin davamı olaraq, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov çıxış edərək bildirib ki, Azərbaycan ilk dəfə olaraq uşaqların miqrasiya idarəçiliyində mərkəzi rol oynadığını qəbul edən əlamətdar bir saziş olan və uşaqlara həssas miqrasiya siyasətlərini özünün 10 əsas prinsipindən biri kimi qəbul edən “Təhlükəsiz, nizamlı və qanuni miqrasiya üzrə Qlobal Pakt”a qoşulub.
Vüsal Hüseynov müvafiq sahədə Dövlət Miqrasiya Xidmətinin əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə iştirakçılara məlumat verib.
Təlimdə təlimçi qismində yerli mütəxəssislərlə yanaşı, UNICEF, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığı, Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı, Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin də ekspertləri çıxış ediblər.

A training on child rights protection in the context of migration: international standards and existing practices was held
27-10-2023 1678 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the State Migration Service, and the United Nations International Children’s Emergency Fund (UNICEF) organized a joint two-day training on the protection of children's rights in the context of migration during Child Rights Month.
Speaking with the opening speech, the Ombudsman, Sabina Aliyeva, noted that the migration processes have been significantly increased as a result of social and economic, political, and martial law situations occurring around the globe and that children are in a special risk group.
The Ombudsman provided detailed information about the multifaceted activities involved in protecting and ensuring the rights of all participants in the migration process, including migrant children, saying that the Ombudsman Office and State Migration Service have close cooperation. In this regard, it was accentuated that, in collaboration with international organizations, joint events are ongoing in the capital city and in the regions to increase the capacity-building and professional skills of the staff responsible for the migration processes.
The Commissioner also talked about the reforms carried out in the country for the protection of children’s rights, including the amendments made to the Constitutional Law on the Ombudsman regarding the fulfillment of an independent monotoring mechanism for monitoring and promotion of the CRC.
Sabina Aliyeva said that under the national preventive jurisdiction, monitoring visits were regularly conducted to immigration detention centers for irregular migrants. Migrants held there were interviewed in a confidential manner, and the situation regarding ensuring their rights in compliance with national and international legal norms was investigated.
As the opening ceremony continues, Vusal Huseynov, the Chair of the Migration State Service, says that Azerbaijan has joined the 'Global Compact for Safe, Orderly, and Regular Migration,' a landmark agreement that for the first time recognizes the central role of children in migration governance and embraces child-sensitive migration policies as one of its ten key principles.
Huseynov provided information to the participants on the main activities of the State Migration Service in the respective field.
Besides local experts, the training featured presentations from UNICEF, the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR), the International Organization for Migration (IOM), and experts from the International Committee of the Red Cross (ICRC).