Ombudsmanın nümayəndəsi inklüziv təhsilə həsr olunmuş tədbirdə iştirak edib
Heydər Əliyev Fondunun “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən Avropa İttifaqının dəstəyi ilə icra olunan “Müəllimlərin inklüziv təhsil sahəsində bacarıqlarının artırılması” layihəsi çərçivəsində “Azərbaycanda inklüziv təhsil siyasətinin təhlili” mövzusunda Məşvərət görüşü keçirilib.
Aidiyyəti dövlət qurumlarının, qeyri-hökumət və beynəlxalq təşkilatları nümayəndələrinin, xarici ekspertlərin qatıldığı həmin tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları üzrə müşaviri Müqalib Mahmudov iştirak edib.
Tədbirdə inklüziv təhsil sahəsində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi üzrə beynəlxalq ekspert tərəfindən hazırlanmış metodologiyanın təqdimatı keçirilib.
Ombudsmanın nümayəndəsi çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təsbit olunmuş hüquqlar sırasında təhsil hüququnun mühüm yerlərdən birini tutduğunu bildirib. O, son zamanlar əlilliyi olan şəxslərin təhsil hüququnun sərbəst, maneəsiz və hamı üçün bərabər şərtlərlə, heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən təmin edilməsi ilə bağlı həyata keçirilən hüquqi islahatlar, bu qəbildən olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsini daim diqqət mərkəzində saxlayan Müvəkkil Elmira Süleymanovanın bu sahədə gördüyü işlər barədə məlumat verib.
Diqqətə çatdırılıb ki, BMT Baş Məclisi tərəfindən 2006-cı il 13 dekabr tarixdə qəbul edilmiş Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiyasının 24-cü maddəsinə əsasən, iştirakçı dövlətlər əlilliyi olan şəxslərin təhsil hüququnu tanıyırlar. Ayrı-seçkiliyə yol vermədən bu hüququn həyata keçirilməsi üçün iştirakçı dövlətlər bütün pillələrdə inklüziv təhsil sistemini və həmin qəbildən olan şəxslərin fasiləsiz təhsil almaq imkanını, bundan əlavə iştirakçı dövlətlər əlilliyi olan şəxslərin əlillik əlamətinə görə təhsildən kənarlaşdırılmamasını, onların digər insanlarla eyni əsaslarla inklüziv, keyfiyyətli və pulsuz icbari ümumi orta təhsil almaq hüququnu təmin etməlidirlər.
Qeyd olunub ki təhsil hüququnun təmini vəziyyətinin digər hüquqların reallaşmasına da təsir göstərir. Belə ki, əlilliyi olan şəxslərin təhsildən kənarda qalması onların informasiya əldə etmək, müraciət etmək, dövlətin idarə olunmasında iştirak etmək kimi hüquqlarının məhdudlaşmasına gətirib çıxarır.
Ombudsmanın nümayəndəsi   bu qəbildən olan şəxslərin reabilitasiyası, inklüziv təhsil imkanlarının artırılması, onların məşğulluğunun təmini məqsədilə müyəssər iş yerlərinin yaradılması və cəmiyyətə inteqrasiyası sahəsində mövcud olan maneələr və onların həlli yolları barədə fikirlərini konfrans iştirakçıları ilə bölüşüb. O, çıxışında ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən təsdiq edilmiş “2018-2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın  bu qəbildən olan şəxslərin təhsil hüququnun bütün pillələr üzrə digər şəxslərlə bərabər səviyyədə təmin edilməsinə və onlar üçün maneəsiz mühit yaradılmasına müsbət təsir göstərəcəyini vurğulayıb.
Əlilliyi olan şəxslər üçün müxtəlif profilli sosial xidmət müəssisələrinin və reabilitasiya mərkəzlərinin, inklüziv komponentli təhsil ocaqlarının yaradılması, inkluziv təhsilinin təşkili üçün kifayət həcmdə maliyyə və insan resurslarının ayrılması, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların hələ kiçik yaşlarından inklüziv təhsilə hazırlanması, onlarla məşğul olan ixtisaslaşdırılmış mütəxəssislərin - psixoloqların, korreksiaedici pedaqoqların, surdopedaqoqların, oliqofrenpedaqoqların, tiflopedaqoqların, loqopedlərin, habelə psixiatrların, nevroloqların, otorinolarinqoloqların, surdoloqların, audioloqların, peşəkar müəllim-tərbiyəçilərin, sosial işçilərin hazırlanmasını, onların peşəkarlıqlarının artırılması üzrə tədbirlərin görülməsinin Müvəkkil tərəfindən təklif edildiyi bildirilib.

Representative of the Ombudsman attended an event dedicated to inclusive education
Consultative meeting on Analysis of the inclusive education policy in Azerbaijan was held by the “Regional Development” Public Union of the Heydar Aliyev Foundation within the framework of the project named “Improvement of the teachers’ skills in the field of inclusive education” implemented with the support of the European Union.
Mugalib Mahmudov, the adviser of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan on the rights of the persons with disabilities participated in this event that was also attended by the representatives of relevant state bodies, NGOs and international organizations, also foreign experts.
Methodology developed by international expert on the improvement of the legislation in the field of inclusive education was presented.
The representative of the Ombudsman delivered a speech noting the special importance of the right to education besides other rights set forth in the Constitution of the Republic of Azerbaijan. He gave information about the recent legal reforms on ensuring the education rights of the persons with disabilities freely, with no obstacles, equally, without any discrimination and the relevant activities carried out by the Commissioner Elmira Suleymanova who always keeps the focus on the protection of these persons’ rights.
It was pointed out that according to the Article 24 of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities adopted on 13 December, 2006 states parties recognize the right to education of persons with disabilities. Accordingly, State Parties shall ensure the inclusive education system at all levels and lifelong learning with the purpose of realizing this right without discrimination, also the persons with disabilities should not be excluded from education and could have access an inclusive, quality and free primary and secondary education on an equal basis with others.
It was noted that the situation with ensuring the right to education also has impact on the realization of other rights. So, staying away from education results in limitation of the rights like access to information, right to appeal, right to participate in political life of state, etc.
The representative shared his opinion with the participants of the meeting in regard of the obstacles and the ways of eliminating them related to the rehabilitation of these persons, increasing the opportunities of inclusive education, establishing new workplaces for ensuring their employment and integration to the society. He emphasized in the speech, the “State Program on inclusive education for the persons with disabilities in the Republic of Azerbaijan for 2018-2024”approved by the country President Mr. Ilham Aliyev will positively influence ensuring the right to education of the persons with disabilities equally accessible in all the education levels and establishing an environment having no obstacles for them.
The proposals by the Commissioner on implementing measures regarding creation of different profile social service institutions and rehabilitation centers, education institutions with inclusive components, allocation of sufficient financial and human resources for organizing inclusive education, preparing children with disabilities to inclusive education from earlier years, training of specialized pedagogues dealing with them and improving their professional skills