Ombudsman Aparatının rəhbəri Brüsseldə İnsan hüquqları 75 - Avropa və Mərkəzi Asiya Yüksək səviyyəli Regional Dialoqunda iştirak edib
20-10-2023 1696 dəfə oxunub
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı Brüsseldə BMT-nin İnsan hüquqları üzrə Ali Komissarlığının, Avropa Regional Ofisinin, BMT-nin Ətraf Mühit Proqramının və Brüssel Koordinasiya İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Təmiz, sağlam və dayanıqlı ətraf mühit hüququ” mövzusunda İnsan hüquqları 75 - Avropa və Mərkəzi Asiya Yüksək səviyyəli Regional Dialoqunda iştirak edib.
A.Səfixanlı konfransda çıxışı zamanı ekoloji tarazlığın qorunub saxlanmasının, ətraf mühitin mühafizəsinin, təbii ehtiyatlardan səmərəli istifadənin son dövrlərdə aktual məsələyə çevrildiyini və dövlətlər tərəfindən davamlı təxirəsalınmaz tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Hazırda dünyada baş verən müharibələrin, bəzi ölkələrin işğalçılıq və etnik təmizləmə siyasətinin ətraf mühitə mənfi təsir edən əsas amillərdən biri olduğunu söyləyən Aparat rəhbəri Azərbaycanın Ermənistanın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi işğalçılıq, mina terroru və ekoterrorizm siyasətindən əziyyət çəkdiyini diqqətə çatdırıb.
Ermənistan ərazisində yerləşən Metsamor Atom Elektrik Stansiyasının (AES) hələ də fəaliyyət göstərdiyini və bütün bölgə üçün potensial təhlükə mənbəyi olduğunu qeyd edən A.Səfixanlı BMT-nin əlaqədar qurumlarını bu məsələyə diqqət ayırmağa, sağlam ətraf mühitə və fundamental insan hüquqlarının təmininə ciddi təhdid olan təhlükənin aradan qaldırılması istiqamətində addımlar atmağa dəvət edib.
Aydın Səfixanlı ərazilərinin işğaldan azad edilməsinə baxmayaraq, Azərbaycanın hələ də işğalın mənfi təsirindən qurtulmadığını, tamamilə məhv edilmiş infrastrukturun və ekosistemin bərpasının bundan sonra uzun illər və külli miqdarda vəsait tələb etdiyini bildirib.
Ermənistanın ölkəmizə qarşı həyata keçirdiyi mina terrorundan bəhs edən Aparat rəhbəri minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrinin ölkəmizə təhvil verilmədiyini qeyd edib, mina probleminin keçmiş məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıdışını ləngitdiyini və çoxsaylı insan itkilərinə səbəb olduğunu, ekoloji problemlərin yarandığını tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. O, Azərbaycan ərazilərinin işğaldan azad edilməsi ilə nəticələnmiş Vətən müharibəsindən bu günədək 330-dan çox şəxsin mina qurbanına çevrildiyini bildirib.
Təmiz, sağlam, dayanıqlı ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun müdafiəsi məsələsinin Azərbaycan Ombudsman təsisatının daim diqqət mərkəzində olduğunu söyləyən A.Səfixanlı qeyd olunan məsələlərlə bağlı fakt-araşdırıcı missiyaların həyata keçirildiyini, müvafiq hesabat, müraciət və bəyanatların hazırlanaraq beynəlxalq təşkilatlara ünvanlandığını diqqətə çatdırıb.
Aydın Səfixanlı beynəlxalq ictimaiyyəti sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüquqlarının pozulmasına səbəb olan amillərin aradan qaldırılması naminə həmrəylik nümayiş etdirməyə və bu istiqamətdə qarşılıqlı əməkdaşlığa çağırıb.

The Chief of Office participated in the High-Level Regional Dialogue on Human Rights 75- Europe and Central Asia held in Brussels
20-10-2023 1595 dəfə oxunub
The Chief of Office, Aydin Safikhanli, participated in the high-level Regional Dialogue on Human Rights 75-Europe and Central Asia in the context of the right to a clean, healthy, and sustainable environment jointly organized by the UN OHCHR, UNEP, and Brussels Liaison Office, held in Brussels.
A.Safikhanli during his speech pointed out that the preservation of ecological balance, the protection of the environment, and the sustainable use of natural resources have become particularly relevant in recent times, and states are implementing constant and urgent measures in this regard.
Stating armed conflicts, occupation, and ethnic cleansing policies as one of the main factors damaging the environment today in the world, the Chief of Office also noted that Azerbaijan suffers from the occupation, mine, and eco-terrorism policies pursued by Armenia against our country.
A. Safikhanli said that Metsamor Nuclear Power Plant (NPP), which is located in Armenia, continues to operate and poses a potential threat to the entire region, and invited the relevant UN specialized institutions to increase attention to this issue and take measures to address the threat to a healthy environment and ensuring fundamental human rights.
He also added that despite the liberation of Azerbaijani territories from occupation, our country has not yet fully recovered from the negative effects of this occupation, and that the restoration of the completely destroyed infrastructure and ecosystem will take many years and significant financial resources.
Speaking about the mine terror perpetrated by Armenia against our country for many years, the Chief of Office brought to the attention of the participants that Armenia failed to provide our country with accurate maps of minefields and that this hinders the safe return of former internally displaced persons to their native lands, leads to numerous human casualties, and causes ecological problems. He also added that since the Patriotic War that resulted in the liberation of the occupied territories of Azerbaijan, 330 people have become victims of mine explosions so far.
A.Safikhanli emphasized that the Ombudsman Institution of Azerbaijan constantly focuses on the protection of the right to live in a clean, healthy, and sustainable environment, and it has carried out fact-finding missions to investigate the above-noted issues and prepared and submitted relevant reports, appeals, and statements to international organizations.
Aydin Safikhanlı calls on the international community to stand together and mutually cooperate for the elimination of factors that threaten the right to live in a clean environment.