Ombudsman yanında “Biznes və insan hüquqları” üzrə İşçi Qrupun 17-ci toplantısı keçirilib
Ombudsman yanında “Biznes və insan hüquqları” üzrə İşçi Qrupun növbəti 17-ci toplantısı keçirilib. “Qida təhlükəsizliyi məsələləri biznes və insan hüquqları kontekstində” mövzusuna həsr olunmuş tədbirdə İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil Elmira Süleymanova, Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizlyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli, İsveçrənin İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyinin (SECO) Azərbaycan üzrə Milli Proqram rəhbəri Sənan Şabanov, aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri, Ombudsman yanında fəaliyyət göstərən Ekspertlər Şurasının üzvləri və digər QHT təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Müvəkkil iştirakçıları salamlayıb, toplantının məqsəd və məramı barədə məlumat verib. O, çıxışında bildirib ki, 25-dən çox dövlət qurumu və vətəndaş cəmiyyəti üzvlərinin təmsil olunduğu işçi qrupun fəaliyyəti nəticəsində çoxsaylı təkliflər hazırlanaraq aidiyyəti qurumlara təqdim olunmuş, nəticələrinin monitorinqi aparılmış, birgə təkliflər ümumiləşdirilərək müvafiq dövlət qurumlarına, ictimaiyyətin diqqətinə çatdırılmış, onlardan bəziləri normativ-hüquqi aktlara edilən dəyişikliklərdə, yeni dövlət proqramlarında nəzərə alınmışdır.
Diqqətə çatdırılıb ki, əhalinin təhlükəsiz ərzaq məhsulları ilə təmin edilməsi ölkənin iqtisadi və milli təhlükəsizliyinin ayrılmaz hissəsi olmaqla, dövlət üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən və həlli vacib olan sosial-iqtisadi məsələlərdən biridir. Bu sahə milli, iqtisadi, sosial, demoqrafik və ekoloji faktorların geniş spektrini əhatə edir və mümkün resursların səfərbər edilməsini, iqtisadi islahatlar strategiyasının işlənib hazırlanmasını, effektiv hüquqi normalarının tətbiqini şərtləndirir.
Ombudsman çıxışında bildirib ki, təhlükəli qida insanların həyat və sağlamlıqları üçün təhlükəli, ölkələrin səhiyyə sisteminə əlavə yük olmaqla yanaşı iqtisadi inkişaf üçün ciddi maneələr yaradır, həmçinin turizm və ticarət sahələrinə də əhəmiyyətli ziyan vurur. Bu baxımdan BMT-nin 2030 Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərində ərzaq təhlükəsizliyinin təmini, dayanıqlı kənd təsərrüfatının təşviqi, yaşından asılı olmayaraq hər kəsin sağlam yaşamasının, təmiz su və sanitariyanın təmini məsələləri ayrıca məqsədlər kimi əks etdirilmişdir.
Müvəkkil qida təhlükəsizliyinin və bu sahədə hüququların təmin olunması məqsədi ilə ictimai nəzarətin gücləndirilməsinin, aidiyyti dövlət qurumları, QHT və vətəndaş cəmiyyətləri arasında şəbəkə şəklində sıx əməkdaşlağın, operativ koordinasiyanın qurulmasının, Ombudsmanın Regional mərkəzlərinin imkanlarından istifadə etməklə bölgələrdə birgə monitoringlərin aparılmasının, istehlakçıların iştirakı ilə geniş marifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilmsinin və çap materiallarının hazırlanmasının vacibliyini qeyd etmişdir.
Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin sədri Qoşqar Təhməzli bu aktual mövzu üzrə tədbirin təşkilinə və dəvətə görə Müvəkkilə minnətdarlığını bildirib, qeyd olunan sahə üzrə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Agentlik sədri çıxışında ölkə Prezidentinin müvafiq Fərmanı ilə yaradılmış və cari ilin yanvar ayından fəaliyyətə başlamış Agentliyin səlahiyyətləri, funksiyaları, görülmüş geniş işlər barədə məlumat verib. O bildirib ki, cari ilin ilk altı ayı ərzində qurumun maddi texniki, normativ bazasının yaradılması prosesləri başa çatdırılmış və iyul ayından etibarən Agentlik Azərbaycan Respublikası ərazisində qida təhlükəsizliyi sahəsində dövlət siyasətini həyata keçirilməsi, qida məhsulları, baytarlıq və fitosanitar sahədə dövlət nəzarətini, qida məhsullarının idxal və ixrac proseslərinə, məhsulların sertifikatlaşması, qida zəncirinin bütün mərhələlərində risklərin qiymətləndirilməsi və idarə olunması, bu sahədə institusional dəyişikliklərin və maarifləndirmə işlərinin icrası üzrə fəaliyyətə başlamışdır.
Sədr eyni zamanda Agentliyin nəzdində müasir avadanlıqlarla təchiz olunmuş və bölgədə analoqu olmayan Qida Təhlükəsizliyi İnstitutunun təsis edildiyini, bu qurum tərəfindən qida məhsullarının təhlükəsizliyi sahəsində elmi-praktiki araşdırmalar aparıldığını, elmi prinsiplərə əsaslanan risk qiymətləndirilməsinin həyata keçirildiyini, qida təhlükəsizliyi sahəsində normativ-texniki aktların layihələrini hazırlandığını, qida məhsullarına dair beynəlxalq standartların qida məhsullarının istehsalçıları tərəfindən könüllü tətbiqi, qida məhsullarının təhlükəsizliyi göstəriciləri üzrə tədqiqat xidmətlərinin göstərildiyini qeyd edib.
Q.Təhməzli eyni zamanda fəaliyyətləri ilə bağlı statistik məlumatları tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Dəyirmi masada qida təhlükəsizliyi məsələlərinin insan hüquqlarına təsiri, o cümlədən qida məhsullarının istehsalı, daşınması və saxlanması mərhələlərində keyfiyyət və təhlükəsizlik standartlarına, sanitar-gigiyenik normalara riayət olunması, insan səhhətində zərərli qida məhsullarının müəyyən edilməsi istiqamətində yoxlama-nəzarət fəaliyyətinin gücləndirilməsi, sahibkarlarla və əhali ilə maarifləndirmə tədbirlərinin genişləndirilməsi, qeyd olunan sahə üzrə mövcud normaların təkmilləşdirilməsi və bu sahə üzrə aidiyyəti dövlət qurumlarının, QHT-lərin fəaliyyətinin səmərəli əlaqələndirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Müzakirələr zamanı Azərbaycan Sahibkar Qadınlar Assosiasiyasının İdarə heyətinin sədri Səkinə Babayeva, Milli QHT Forumunun rəhbəri Rauf Zeyni, Azərbaycan Qadın və İnkişaf Mərkəzinin rəhbəri Pərvin Məmmədova və digər iştirakçılar fikir və mülahizələrini bildiriblər.

The next Meeting of the "Business and Human Rights" Working Group under the Ombudsman has been held
The next 17th meeting of the Business and Human Rights Working Group under the Ombudsman has been held. The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Elmira Suleymanova, the Chairman of the Food Safety Agency of the Republic of Azerbaijan Goshgar Tahmazli, the Head of the National Program on Azerbaijan of the Swiss State Secretariat for Economic Affairs(SECO) Sanan Shabanov, representatives of the relevant state bodies, the members of the Expert Council acting under the Ombudsman and other representatives of the NGOs attended the event dedicated to the “Food Safety issues in the context of Business and Human Rights”.
The event was opened by the Commissioner’s greetings and she gave information on its purpose and mission. During the speech she mentioned that as a result of the activity of the Working Group more than 25 members from the state bodies or civil society represented in, a number of drafted proposals were presented to the relevant bodies, consequences were monitored, certain state bodies and the public were notified about the summarized joint proposals, some of them were considered in the amendments to the normative-legal acts, newly adopted state programs.
It was noted that being an integral part of the economic and national security, the provision of population with safe food products assumed crucial importance for the state, being one of the socio-economic issues solution of which is significant. This sphere covers the wide spectrum of national, economic, social, demographic and ecological factors and conditions mobilizing available resources, elaborating strategy of economic reforms and application of effective legal norms.
In her speech the Ombudsman stated that besides being dangerous for the life and health of people and an extra burden on state health system, creates serious obstacles for the economic development and also significantly damages the tourism and trade sectors. In this regard, ensuring food security, promoting sustainable agriculture, issues of ensuring healthy living of everyone regardless of their age, clean water and sanitation are considered as separate goals in the UN 2030 Agenda for Sustainable Development Goals.
The Commissioner noted the importance of food safety and strengthening public control in this area with the purpose of ensuring rights, establishing close cooperation, operative coordination among the relevant state bodies, NGOs and civil society institutions, conducting joint monitoring in regions benefiting the opportunities of the Regional Centers of the Ombudsman, holding broad legal education events with the participation of consumers and preparing print materials.
The chairman of the Food Safety Agency expressed his gratitude to the Commissioner for the organization of an event on such an actual topic and the invitation. He pointed out the significance of establishing effective cooperation relations on the mentioned sphere.
In his speech, the Chairman of the Agency gave information about the powers, functions and implemented broad activity of the Agency, which was established by the relevant Decree of the country President and started operating in January of the year 2018. He said that during the first six months, the process of establishing material, technical and regulatory framework of the organization was completed and since July, 2018 the Agency has been implementing the state policy in the field of food security on the territory of the Republic of Azerbaijan, state control on food safety, veterinary and phytosanitary areas, import and export of food products, the activity on certification of products, evaluation and management of risks in all the stages of food chain, institutional changes in the area and the awareness issues.
He mentioned that Food Safety Institute under the Agency which was supplied with modern equipment and being unique in the region, conducting scientific-practical research in the area of safety of food products, implementing risk evaluation on the basis of the scientific principles, elaborating drafts of the normative-technical acts on food safety, voluntary application of international standards by the producers of food products, research services according to the instructions on safety of the food products.
He also drew the attention of the participants of the event to the statistical information related to their activity.
In the roundtable discussion the views were exchanged about the effect of food safety issues on human rights, as well as compliance with quality-security standards, sanitary-hygienic norms in the stages of production, transportation and storage of the food products, strengthening the inspection-control activity in determination of food products as harmful to human health, expansion of awareness raising events with the entrepreneurs and population, improvement of the current norms in the mentioned area and effective coordination of the activity of the relevant state bodies, NGOs.
During the discussions, the Chairman of the Board of Azerbaijan Women Entrepreneurs Association, the Head of National NGO Forum, the Head of the Azerbaijan Women and Development Center and other attendees expressed their opinions and conclusions.