14-12-2018 1403 dəfə oxunub
Xəbər verildiyi kimi, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexasnizm fəaliyyəti çərçivəsində İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrup (MPQ) tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə başçəkmələr həyata keçirilməklə, həmin müəssisələrdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma vəziyyəti, tibbi xidmətin təşkili üzrə araşdırmalar aparılır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığı əsasında növbəti başçəkmə MPQ-nin üzvləri tərəfindən əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 16 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində həyata keçirilmişdir.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin tibbi-sanitar hissəsinə, yataqxana korpuslarına, cərimə təcridxanasına, görüş yerlərinə, yeməkxanaya və digər obyektlərə baxışlar keçirilmiş, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, sovqat, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılmışdır.
Müraciətlərin, saxlanılma şəraitinin və rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı MPQ-nin üzvləri tərəfindən həmin müəssisədə çoxsaylı məhkum fərdi qəbul olunmuş, müraciətlərinə baxılmış, o cümlədən Əfqan Muxtarlı, Fuad Əhmədli və Asif Yusifov da konfidensial qaydada dinlənilmiş, hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti, müraciətləri və qaldırdıqları məsələlər yerində araşdırılmışdır.
Qəbul olunanlar müəssisədəki sıxlıqdan, bəziləri isə yemək təminatı, tibbi yardım, telefon danışığı ilə bağlı narazılıqlarını bildirmişlər
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılmış, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, o cümlədən Avropa Penitensiar Qaydalarına müvafiq şəkildə saxlanılma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmə ilə bağlı müəyyən edilmiş çatışmazlıqların aradan qaldırılması üzrə müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

NPG visits to Penitentiary institutions are underway
Within their mandate to monitor all places where people cannot leave at their own will, Ombudsman’ s National Preventive Mechanism Group has been conducting visits to such places.
The next visit was carried out to the penitentiary facility No. 16 of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice without prior notification. The monitoring was aimed at investigating detention condition and treatment, received appeals, ensuring the rights of prisoners, and examining the documentation in conformity with OPCAT and the Constitutional Law on Ombudsman.
NPG members in presence of doctor member of the group, inspected conditions in medical part of the facility, dormitories, penal isolators, penitentiaries, meeting rooms, cafeteria and other objects as well as examine the access to proper and quality medical care, nutrition, hot and cold water, phone calls, parcels, visits and the documentation. The current status and documentation of donations, meetings and telephone conversations have been investigated
NPM Group also privately interviewed numerous detainees at the facility as well as held confidential talks with the detained Afghan Mukhtarli, Fuad Ahmadli and Asif Yusifov to investigate the received applications, conditions of detention and treatment; reviewed their applications, and some issues, they raised have been ensured on site.
Some of the detainees expressed their concerns about prison overcrowding, whereas, others complained about access to food, medical care, and telephone calls.
Finally, it was held awareness talks with prison administration and responsible staff and given appropriate recommendations to meet national and international laws and standards, including European Penitentiary Rules, and to overcome deficiencies in detention condition, medical services and documentation.