Ombudsman Moldova Konstitusiya Məhkəməsinin sədri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Moldova Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Nikolay Roşka ilə görüşüb.
Görüş zamanı Müvəkkil Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsi ilə insan hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli müdafiəsi istiqamətində mövcud əməkdaşlıq əlaqələri və Konstitusiya Məhkəməsinə göndərilən sorğular barədə ətraflı məlumat verib.
S.Əliyeva işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların hərbi qulluqçularımızın və mülki şəxslərin həyatına son qoymaqda davam etdiyini, indiyədək 300-dən çox şəxsin mina terrorunun qurbanına çevrildiyini bildirib. Ombudsman dəfələrlə tələb edilməsinə baxmayaraq, Ermənistanın minalanmış ərazilərin dəqiq xəritələrini təhvil verməkdən boyun qaçırdığını qeyd edib.
Müvəkkil Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyinin bu günədək naməlum qaldığını, Ermənistanın insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozduğuna görə məsuliyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb.
S.Əliyeva istər Vətən müharibəsi zamanı, istərsə də postmüharibə dövründə dünya ictimaiyyətinə müraciətlərin edildiyini, faktlara əsaslanan hesabat və bəyanatlar hazırlanaraq aidiyyəti beynəlxalq təşkilatlara, Ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarına təqdim olunduğu qeyd edib.
Görüşdə Moldova Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Nikolay Roşka Konstitusiya Məhkəməsinin fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib.

The Ombudsman met with the President of the Moldovan Constitutional Court
Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, met with Nicolae Roşca, the President of the Constitutional Court of Moldova.
During the meeting, the Ombudsman provided detailed information about the existing cooperation between the Ombudsman Institution and the Constitutional Court of Azerbaijan for the purpose of more effective protection of human rights and freedoms, as well as inquiries submitted to the Constitutional Court.
S. Aliyeva said that mines buried by Armenia in the territories liberated from the occupation continue to claim the lives of both military servicemen and civilians, resulting in mine-related incidents that have killed over 300 people up to date. The Ombudsman also noted that despite repeated requests, Armenia has avoided sharing accurate maps of the minefields.
The Ombudsman emphasized that the fate of about 4,000 Azerbaijanis who disappeared in the First Karabakh War remains unknown until today and that Armenia bears responsibility for its severe violations of human rights and international humanitarian norms.
S. Aliyeva noted that both during the wartime and post-war periods, the world community was addressed with appeals, fact-based reports, and statements were prepared and submitted to relevant international organizations, ombuds institutions, and national human rights institutions.
During the meeting, Nicolae Roşca, the President of the Constitutional Court of Moldova, spoke about the activity directions of the Constitutional Court.