Qarabağda yaşayan erməni əsilli sakinlərin təmaslar üzrə məsul şəxslə Yevlax şəhərində keçirilən görüşünə dair Ombudsmanın açıqlaması
23-09-2023 1580 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının Qarabağ iqtisadi zonasında yaşayan erməni əsilli sakinlərin nümayəndələrinin təmaslar üzrə məsul şəxslə Yevlax şəhərində keçirilən görüşünü təqdirəlayiq hesab edirik.
Multikultural və tolerant dövlət olan Azərbaycan milliyətindən, dinindən, dilindən, irqindən və digər mənsubiyyətindən asılı olmayaraq hər bir vətəndaşının, o cümlədən Qarabağda yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarının beynəlxalq sənədlərdə və milli qanunvericilikdə təsbit olunmuş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinə təminat verməklə yanaşı, bu hüquq və azadlıqların inkişafına xüsusi diqqət yetirir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, bu kimi təmasların nəhayət bölgəmizdə sülhün təmin olunmasına və inkişafa, Qarabağ iqtisadi zonasında yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarımızın hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli müdafiəsinə mühüm töhfə verəcəyinə inanır, gələcəkdə birgə yaşayış üçün münbit şəraitin yaradılması baxımından yüksək qiymətləndirirəm.

Statement of the Ombudsman regarding the meeting in Yevlakh with the point person for contacts with the residents of Armenian-origin living in Karabakh
23-09-2023 1494 dəfə oxunub
We welcome the meeting held in the city of Yevlakh between the representatives of Armenian-origin residents living in the economic zone of the Karabakh region of the Republic of Azerbaijan and the point person for contacts.
Azerbaijan, being a multicultural and tolerant state, pays special attention to ensuring the protection of rights and freedoms of every citizen regardless of their nationality, religion, language, ethnicity, and other affiliations, including Armenian-origin citizens living in Karabakh, which are established in international documents and national legislation, along with the development of those rights and freedoms.
As the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, I believe that such contacts will eventually contribute to peace and development in our region, as well as to the more effective protection of the rights and freedoms of our citizens of Armenian-origin living in the Karabakh economic zone, and I highly appreciate that favorable conditions have been created for coexistence in the future.