19-09-2023 1571 dəfə oxunub
Ermənistan tərəfindən işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda basdırılmış minalar hərbi qulluqçularımızın və mülki şəxslərin həyatına son qoymaqda davam edir.
Belə ki, sentyabrın 19-da Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi əməkdaşlarının olduğu nəqliyyat vasitəsi Əhmədbəyli-Füzuli-Şuşa yolunun Xocavənd rayonunun ərazisindən keçən hissəsində qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin təxribat-diversiya qrupu tərəfindən basdırılmış tank əleyhinə minaya düşərək partlamışdır. Həmçinin terror hadisəsinin baş verdiyi yer istiqamətində hərəkət edən Daxili İşlər Nazirliyinin əməkdaşlarının olduğu nəqliyyat vasitəsi Xocavəndin Tağaverd kəndi ərazisində yeni inşa olunan tunel yolunda qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin təxribat-diversiya qrupu tərəfindən yerləşdirilmiş minaya düşərək partlamışdır. Baş vermiş partlayışlar nəticəsində iki mülki şəxs və Nazirliyin dörd əməkdaşı həlak olmuşdur.
Ermənistan silahlı qüvvələri və qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin təxribat-diversiya qrupu tərəfindən törədilən mina terroru azad olunmuş ərazilərdə bərpa-quruculuq işləri ilə məşğul olan mülki şəxslərin həyat və sağlamlıqlarına təsir etməklə yanaşı, nəqliyyat-kommunikasiya layihələrinin həyata keçirilməsinə və keçmiş məcburi köçkünlərin doğma torpaqlarına qayıdışı prosesinə ciddi maneə yaradır.
Azərbaycan tərəfi işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə basdırılmış minaların düzgün xəritələrini dəfələrlə tələb etməsinə baxmayaraq, Ermənistanın bu xəritələri təhvil verməkdən imtina etməsi bu ölkənin günahsız insanların qətlində maraqlı olduğunu, beynəlxalq humanitar hüquq normalarına etinasız münasibətini bir daha sübut edir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, mülki şəxslərin həyatını itirməsinə səbəb olan, regionda sülh quruculuğu prosesinə xələl gətirən bu təxribatı şiddətlə pisləyir, beynəlxalq ictimaiyyəti dəqiq mina xəritələrinin ölkəmizə təqdim edilməsi üçün Ermənistana təzyiq göstərməyə və bu ölkənin törətdiyi mina terroruna reaksiya verməyə çağırıram.

Reaction of the Ombudsman to Armenia’s next mine terror
Landmines buried in our liberated territories by Armenia continue to end the lives of our servicemen and civilians.
On 19 September, the vehicle, carrying the staff members of the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads fell into an anti-tank mine buried by the sabotage group of the illegal armed groups of Armenia and exploded on the area passing through Khojavend district of the Ahmedbeyli-Fuzuli-Shusha road. Furthermore, the vehicle, which carried the police officers of the Ministry of Internal Affairs and was moving in the direction of the terrorist incident, also fell into the landmine planted by the sabotage group of the illegal armed groups of Armenia on the newly constructed tunnel road in Tagaverd village of Khojavend. As a result of these explosions, two civilians and four staff members of the Ministry were killed.
The mine terror committed by the armed forces of Armenia and the sabotage group of the illegal armed groups seriously impede the implementation of transport-communicaton projects and the process of the return of former IDPs to their native lands, along with affecting the lives and health of civilians engaged in the building and construction works that are being carried out in the liberated territories.
Though the Azerbaijani side has repeatedly demanded accurate maps of mines buried in our territories liberated from occupation, the failure of Armenia to provide these maps once again proves that this country is interested in the killing of innocent people and his disregard for the norms of international humanitarian law.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I strongly condemn this provocation, which causes human deaths and harms the peace-building process in the region, and call on the international community to pressure Armenia to share accurate maps of minefields with our country and react to the mine terror committed by this country.