Ombudsman Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində növbəti başçəkmə keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi saxlama yerlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmələr keçirib.
Ombudsman tərəfindən beynəlxalq və milli hüquq normalarının tələbləri əsasında keçirilən növbəti başçəkmə çərçivəsində bir çox təqsirləndirilən şəxs, o cümlədən Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədinin Laçın sərhəd-keçid məntəqəsində saxlanılaraq həbs edilmiş Vardanyan Ruben Karlenoviç də qəbul edilib.
03 oktyabr 2023-cü il tarixdə keçirilmiş başçəkmə zamanı Vardanyan Ruben Karlenoviç Ombudsman tərəfindən fərdi qaydada dinlənilib, müraciətləri yerində cavablandırılıb. Qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş qaydada hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti monitorinq edilib.
O, saxlanma şəraitindən razılığını bildirib, ilkin tibbi müayinədən də keçdiyini və səhhətində hər hansı bir problemi olmadığını qeyd edib. Ailə üzvü ilə telefon danışığı, sovqat qəbulu, kitabxanadan istifadə və informasiyaya çatım imkanları təmin olunub. Eyni zamanda, həbs edilmiş şəxsin istintaq dövründə hüquqlarının müdafiəsi ailəsinin seçdiyi vəkil tərəfindən həyata keçirilir.
Ombudsmanın işgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun üzvlərinin, ixtisasca həkim və psixoloq ekspertlərinin iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində qəbuldan sonra ona öz dilində qanunvericilik aktları, Ombudsmanın səlahiyyətləri və Çağrı Mərkəzinə birbaşa müraciət imkanı ilə bağlı məlumatlandırıcı nəşrlər də təqdim olunub.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisədə saxlanma şəraiti – şəxsi gigiyena və sanitariya, tibbi xidmət, qidalanma məsələləri yerində araşdırılıb, saxlanılan şəxslərə münasibətdə də heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən hüquqlarının, informasiyaya çatım imkanlarının, lazımi tibbi-psixoloji xidmətin təmin olunduğu müəyyən edilib.

The Ombudsman conducted the next visit within the framework of the National Preventive Mechanism activities
06-10-2023 1545 dəfə oxunub
The Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan conducted visits to places where persons cannot leave on their own will without prior notification.
During the next visit conducted by the Ombudsman in accordance with the requirements of international and national legal norms, a number of accused persons, including Vardanyan Ruben Karlenovich, who was arrested while being held at the Lachin border crossing point on the Azerbaijan-Armenia state border, were interviewed in private.
In the course of the visit conducted on October 3, 2023, the Ombudsman held a private meeting with Vardanyan Ruben Karlenovich, and his requests were answered on the spot. The situation regarding ensuring his rights in accordance with the legislation was monitored.
He did not complain about his detention conditions and said that he underwent an initial medical examination and that he did not have any health problems. He was provided with the opportunity to have phone contact with a family member, receive a parcel, access the library, and access information. In addition, during the investigation period, the rights of the detained person are defended by the lawyer chosen by his family.
At the time of the visit held with the participation of members of the National Preventive Group for the prevention of torture, and experts specializing in medicine and psychology, he was provided with legislative acts, and informative publications regarding the Ombudsman's mandate and the direct contact details of the Call Center in his native language.
Within the framework of the visit, the conditions of detention, including personal hygiene and sanitation, medical services, and nutrition, were examined on the spot. It was determined that the rights of the detained persons, accessibility to information, and necessary medical and psychological services were ensured without any discrimination.