Ombudsmanın Azərbaycan səfirliyinə qarşı erməni əsilli şəxslər tərəfindən törədilən təxribatla bağlı reaksiyası
31-08-2023 1608 dəfə oxunub
Ermənistan tərəfindən tarix boyu Azərbaycan-türk diplomatlarına qarşı terror siyasəti həyata keçirilmiş, cari ildə həmin siyasətin bu gün də dəstəklənməsinin rəmzi olaraq “Nemezis” terror əməliyyatına həsr olunan abidənin açılışı keçirilmişdir.
Bu siyasətin nəticələrindən biri kimi çıxış edən növbəti hal Livanda baş vermiş, 50-yə yaxın erməni əsilli şəxs Azərbaycan Respublikasının Livan Respublikasındakı səfirliyinin inzibati binası qarşısında toplaşaraq  boya ilə doldurulmuş, partlayıcı bərkidilmiş şüşələri səfirliyin inzibati binasına atmış, hasarlara zərbə vurmuş və müxtəlif şüarlar səsləndirmişdir.
Səfirliyin heyəti arasında xəsarət alan olmasa da, bu kimi hallar azərbaycanlı diplomatların həyat və sağlamlığına zərər vurulması məqsədilə törədilən təxribat kimi qiymətləndirilməlidir. Eyni zamanda, hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları hadisə yerinə gəldiyi zaman təxribatı törətmiş şəxslərin oranı tərk etməsi onlar barədə müvafiq məsuliyyət tədbirlərinin görülməsinin qarşısını almamalıdır.
Məlumdur ki, beynəlxalq hüquqa əsasən səfirlik binaları toxunulmazdır və hər hansı, müdaxilədən, zərər vurulmasından mühafizə edilməlidir. Hər bir dövlət diplomatik xidmət orqanlarının təhlükəsizliyinin təmini ilə bağlı zəruri tədbirləri görməlidir.
Təəssüf ki, bundan öncə də bir neçə dəfə Azərbaycanın xarici ölkələrdə yerləşən diplomatik nümayəndəliklərinə ermənilər tərəfindən hücumlar edilmiş, müxtəlif vandalizm aktları törədilmişdir. Livandakı səfirliyimizin önündə də ötən il bu cür insident yaşanmışdır. Bu səbəbdən ermənilərin aksiya keçirmək adı ilə radikal hücumlarını davam etdirməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmətsizlik nümayiş etdirən, ittihamyönümlü əsassız şüarlar səsləndirməklə  zorakı əməllər törətməsi ciddi narahatlıq doğurur.
Bildirmək istərdim ki, Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı nifrət təbliğatının daha kəskin hal alması ilə bağlı dəfələrlə açıq müraciətlərimiz olmuşdur. Belə ki, bu Azərbaycanofobiya siyasətinin davam etdirilməsi Ermənistanla yanaşı, onun hüdudlarından kənarda da ermənilər tərəfindən müxtəlif formalarda Azərbaycanı hədəfə alan əməllərin törədilməsinə gətirib çıxarır.
Bu baxımdan, bütün xarici dövlətləri “Diplomatik əlaqələr haqqında” 1961-ci il tarixli Vyana Konvensiyasından irəli gələn öhdəliklərini yerinə yetirməyə,  diplomatik nümayəndəliklərin hədəfə alınması hallarını qəti şəkildə pisləməyə, zəruri məsuliyyət tədbirlərinin görülməsinə dəstək verməyə çağırıram.

The Ombudsman's reaction to the provocations carried out by persons of Armenian origin against the Azerbaijani embassy
31-08-2023 1609 dəfə oxunub
Throughout history, Armenia has pursued a policy of terrorism against Azerbaijani-Turkish diplomats, and this year, the support for this policy is symbolically manifested by the inauguration of a monument dedicated to the "Nemesis" terrorist operation.
As a result of this policy, another incident has occurred in Lebanon, where around 50 people of Armenian origin gathered in front of the administrative building of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of Lebanon. They threw paint-filled, explosive-laden bottles at the embassy building, damaged its fences, and chanted various slogans.
Although no injuries were reported among the embassy staff, incidents like these should be considered as provocations aimed at endangering the lives and well-being of Azerbaijani diplomats. Furthermore, the fact that provocateurs left the scene when the law-enforcement officials arrived, should not prevent the appropriate measures of accountability from being taken against them.
It is known that, according to international law, embassy buildings are inviolable and must be protected from any interference or harm. Each state should take the necessary measures to ensure the security of diplomatic missions.
Unfortunately, Armenians have attacked Azerbaijan's diplomatic missions located in foreign countries several times before and committed various acts of vandalism. Last year, a similar incident happened in front of our embassy in Lebanon as well. Therefore, it is a matter of serious concern that, under the pretext of protests, Armenians continue their radical attacks and are engaged in violent actions by expressing accusatory and baseless slogans and showing disrespect for the territorial integrity of Azerbaijan.
I would like to inform you that we have repeatedly made open appeals regarding the intensification of hate propaganda against Azerbaijanis by Armenia. It is evident that the continuation of this policy of Azerbaijanophobia leads to the commission of various acts targeting Azerbaijan not only by Armenians in Armenia but also beyond its borders.
In this regard, I call upon all other states to fulfill their obligations arising from the 1961 Vienna Convention on Diplomatic Relations, to strongly condemn cases of targeting diplomatic missions, and to support the implementation of necessary accountability measures.