Ombudsman Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri Çingiz Qurbanovun meyitinin qaytarılması ilə bağlı BQXK-nın prezidentinə müraciət etmişdir
11-01-2017 1476 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova 29 dekabr 2016-cı il tarixdə Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən qətlə yetirilmiş Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri Çingiz Qurbanovun meyitinin qaytarılması ilə bağlı Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinin prezidenti Peter Maurerə məktubla müraciət etmişdir.
Məktubda deyilir: “2016-cı ilin 29 dekabr tarixində Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin kəşfiyyat qrupu təxribata əl ataraq Azərbaycan-Ermənistan dövlət sərhədini pozmağa cəhd göstərib. Təxribatın qarşısı alınarkən Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi qulluqçusu əsgər Qurbanov Çingiz Salman oğlu itkin düşüb və sonradan məlum olub ki, onun meyiti qarşı tərəfdədir.
Azərbaycan tərəfi əsgər Qurbanov Çingiz Salman oğlunun meyitinin geri qaytarılması ilə bağlı BQXK-nın Azərbaycan nümayəndəliyinə, ATƏT-in Minsk Qrupuna, o cümlədən ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin şəxsi nümayəndəsi Anjey Kaspşikə rəsmi qaydada müraciət edib. Bununla belə, bizim əsgərimizin meyiti bu günə kimi Azərbaycan tərəfinə qaytarılmamışdır.
Hazırda müvafiq qurumlarla, habelə Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsi ilə birgə hərbi qulluqçumuzun meyitinin Azərbaycan tərəfinə qaytarılması istiqamətdə işlər davam etdirilir. Eyni zamanda, kütləvi informasiya vasitələrindən məlum olduğu kimi Ermənistan tərəfi prosesi süni olaraq uzadır və “istintaqın” aparıldığını bəyan edir. Halbuki, meyitlərin qaytarılması mexanizmi və prosedurası yetərincə bəllidir və bu cür hallarda əvvəllər də tətbiq olunmuşdur və onlar hər iki tərəfə, habelə sizin təşkilatınıza da bəllidir.
Hesab edirik ki, Ermənistan tərəfinin bu addımı beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş normalarının, insan hüquqlarının, həmçinin Ermənistanın özünün də qoşulduğu 12 avqust 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyasının öhdəliklərinin kobud şəkildə pozulmasıdır.
Qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan tərəfi 1994-cü ildən etibarən möcud atəşkəsi heçə sayaraq mütəmadi təxribatlar törədir. Bu hadisələrdən biri də 2016-cı ilin aprel ayına təsadüf etmişdir. Belə ki, 2-5 aprel tarixlərində Azərbaycan Respublikasının əraziləri, cəbhəyanı bölgələrdə məskunlaşan mülki əhalinin yaşadığı çoxsaylı evlər, məktəblər və digər sosial obyektlər, habelə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin qoşunların təmas xətti boyunca mövqeləri ağır artilleriyadan, iri çaplı silahlardan intensiv atəşə məruz qalmışdır. Nəticədə dinc əhali, o cümlədən uşaqlar, qadınlar və ahıllar həlak olmuş və ağır yaralanmışlar. Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən törədilən bu hərbi cinayətlər nəticəsində beynəlxalq sənədlərin, o cümlədən Cenevrə konvensiyalarının müddəaları kobud şəkildə pozulmuşdur.
Yuxarıda qeyd olunanları, o cümlədən onun ailəsinin və ölkə əhalisinin gözləntilərini nəzərə alaraq, təşkilatınızın mandatı çərçivəsində və beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq əsgər Qurbanov Çingiz Salman oğlunun meyitinin geri qaytarılmasına köməklik göstərməyinizi Sizdən xahiş edirəm.”

Ombudsman addressed the ICRC with regard to returning a corpse of the soldier of the Azerbaijani Armed Forces
11-01-2017 1477 dəfə oxunub
The Azerbaijani Commissioner for human rights, E. Suleymanova addressed Mr. Peter Maurer, the President of the International Committee of Red Cross (ICRC) about returning a corpse of Chingiz Gurbanov, a soldier of the Azerbaijani Armed Forces killed on 29 December, 2016, by the Armenian Armed Forces.
The letter states that on 29 December,2016 by committing a provocation the intelligence group of the Armenian Armed Forces tried to violate the Azerbaijani-Armenian state border. During stopping that provocation Azerbaijani soldier, Chingiz Gurbanov was went missing but later it was revealed that his corpse was on the opposite side.
The Azerbaijani side has officially addressed the ICRC Azerbaijan Office, OSCE Minsk group, including Anjey Kaspshik, personal envoy to Chairman-in-Office of the OSCE with regard to returning the corpse of the soldier. However, until today the corpse of our soldier has not been yet returned to the Azerbaijani side.
Currently, joint efforts for returning the corpse of our soldier to Azerbaijan are being continued with the competent bodies as well as the ICRC. Eventually, according to the mass media Armenia prolongs artificially the process declaring that “the investigation” is underway. However, the mechanism and procedure of returning the corpses are sufficiently clear and it was applied before in similar cases and not only both sides, but also your organization is aware of those procedures.
We think that this act by Armenia is a severe violation of the universally recognized international law norms, human rights, as well as 1949 Geneva Conventions to which Armenia has also joined to.
This also must be underlined that since 1994 the Armenian side has committed regular provocations in defiance of the existing cease-fire. One of such cases occurred in April of 2016. So, between 2-5 April, the territories of Azerbaijan, numerous civilian houses located at the frontline, schools and other social objects, as well as military objects of Azerbaijani armed forces located at the line of contact have been intensively fired with heavy artillery and large-caliber weapon. As a consequence, civilians, including children, women and the elderly have been murdered and heavily injured. As a consequence, these military crimes committed by the Armenian armed forces international legal documents, including Geneva Conventions have been severely violated.
Considering the abovementioned, I ask you to assist in facilitating the return of the corpse of the soldier Chingiz Gurbanov Salman oglu within the mandate of your organization and in compliance with international legal norms, also considering the expectations of his family members and country population.