Milli Preventiv Qrup tərəfindən Bakı İstintaq Təcridxanasına başçəkmələr həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən Bakı İstintaq Təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən növbəti başçəkmələr həyata keçirilib.
“İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraiti, rəftar məsələlərinin monitorinqi və bir sıra təqsirləndirilən şəxslərin qəbul edilməsi olub.
Başçəkmələr zamanı bir sıra şəxslərlə, o cümlədən Qubad İbadoğlu, Nazim Bəydəmirli və Əvəz Zeynallı ilə konfidensial qaydada görüş keçirilib, onlarla rəftar, saxlanma şəraiti, tibbi xidmətin vəziyyəti öyrənilib, müraciətləri yerində araşdırılıb. Həmin şəxslərə hüquqları və Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunub.
Eyni zamanda, bir sıra şəxslərin Ombudsmana ünvanlanmış ərizələri qəbul edilib, bəzi müraciətləri yerində təmin olunub.
Başçəkmələrin yekununda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla söhbət aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun şəkildə müvafiq tövsiyələr verilib.

National Preventive Group conducted visits to the Baku Pre-Trial Detention Facility
Upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the members of the National Preventive Group (NPG) conducted visits to the Baku Pre-Trial Detention Facility without prior notice.
The purpose of the visits conducted in accordance with the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan was to monitor the conditions of detention, treatment issues and to receive a number of accused persons.
During the visits, confidential meetings were held with a number of persons, including Gubad Ibadoglu, Nazim Beydamirli, and Avaz Zeynalli, their treatment, conditions of detention, and the state of medical care was evaluated, and their appeals were investigated on the spot. Their rights and the competencies of the Ombudsman were explained to those persons.
At the same time, applications addressed by a number of persons to the Ombudsman were accepted, and some appeals were resolved on the spot.
In the end, discussions were held with the managing staff and the employees of the institution, and relevant recommendations based on national and international acts were provided.