Penitensiar Xidmətin müəssisələrində Ombudsmanın tövsiyələri icra olunur
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi müəssisələrin monitorinqi davam etdirilir.
Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmələr Penitensiar Xidmətin 2 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə və İxtisaslaşmış Müalicə Müəssisəsinə həyata keçirilib.
Əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən həyata keçirilmiş başçəkmələrdə məqsəd əvvəlki başçəkmələrlə bağlı verilmiş tapşırıqların icrası vəziyyətinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunmasının, rəftar və saxlanma şəraitinin, tibbi xidmətin əlçatanlığının, sənədləşmənin araşdırılması olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmələr zamanı Penitenisar Xidmətin hər iki müəssisəsində tövsiyələrə uyğun olaraq təmir işlərinin aparıldığı müşahidə olunub.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və "Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında" Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmələr çərçivəsində fərdi və konfidensial qəbullar zamanı məhkumların hüquqları, Ombudsmanın səlahiyyətləri və müvafiq qanunvericiliyin tələbləri izah edilib.
Başçəkmələr çərçivəsində Ombudsmana ünvanlanmış ərizələr qəbul olunub, bir sıra müraciətlər yerində təmin edilib.
Yekunda MPQ-nin üzvləri tərəfindən müəssisələrin rəhbərliyi və əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, habelə saxlanma şəraitinin, tibbi xidmətin və sənədləşmənin aparılması işinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

Ombudsman's recommendations are implemented in the institutions of the Penitentiary Service
Upon the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, as part of the National Preventive Mechanism, monitoring of institutions which people cannot leave on their own will continues.
The next visit by the National Preventive Group (NPG) members was conducted to the penitentiary institution No. 2 and the Specialized Treatment Facility of the Penitentiary Service.
The purpose of the visits conducted without prior notice was to investigate the implementation status of the instructions given in the previous visits, ensuring the rights of detained persons, conditions of treatment and detention, medical services, and documentation.
During the visits, which a physician member of the NPG also attended, it was observed that repair works were carried out in both institutions of the Penitentiary Service in accordance with the recommendations.
Within the framework of the visits organized on the basis of the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the convicts were explained their rights, the competencies of the Ombudsman, and the requirements of the relevant legislation.
As part of the visits, applications addressed to the Ombudsman were accepted, and a number of appeals were resolved on the spot.
In the end, the members of the NPG held legal awareness talks with the management and employees of the institutions and gave relevant recommendations on the further improvement of detention conditions, medical care, and documentation.