BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının bəzi xüsusi məruzəçilərinin və müstəqil ekspertinin Xankəndi-Laçın yolundakı vəziyyətlə bağlı yayılmış bəyanatına Ombudsmanın reaksiyası
08-08-2023 1604 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, insan hüquq və azadlıqlarının bəyan edildiyi təməl sənədlərindən biri olan Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi özündə irqindən, cinsindən, dilindən, dinindən, mənşəyindən və siyasi əqidəsindən asılı olmayaraq, bütün insanların bərabərliyinin təmini və ayrı-seçkiliyin qadağan olunması prinsiplərini ehtiva edir.
Hesab edirik ki, bu sənəd BMT-yə üzv dövlətlərlə yanaşı, BMT-nin insan hüquq müdafiə mexanizmi sisteminə aid olan qurumların da əsas istinad mənbəyi olmalıdır.
Lakin 30 il ərzində Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalına, bir milyondan çox qaçqın və keçmiş məcburi köçkün insanların fundamental hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulmasına, etnik təmizləmə, genosid və digər müharibə cinayətlərinə, itkin düşmüş dörd minə yaxın azərbaycanlının taleyinə, Azərbaycan torpaqları işğaldan azad edildikdən sonra keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma evlərinə geri qayıtmasına ciddi maneə olan mina terroruna hər hansı bir reaksiya verməyən, susqunluq nümayiş etdirən və ya bilərəkdən göz yuman BMT-nin xüsusi məruzəçilərinin və ekspertlərinin qərəzli siyasi məqsədlərə xidmət edən və həqiqəti əks etdirməyən bəyanatlar verməsi ilk olaraq BMT tərəfindən müəyyən edilmiş norma və prinsiplərin heçə sayılması və ikili standartlar kimi qiymətləndirilməlidir.
Bununla bağlı beynəlxalq və regional insan hüquq müdafiə təşkilatlarına ünvanladığımız bəyanatlara əlavə olaraq, bir daha diqqətə çatdırmaq istərdik ki, Xankəndi-Laçın yolunda humanitar məqsədlərlə nəqliyyat vasitələrinin və Qarabağda yaşayan erməni əsilli sakinlərin keçidinə heç bir maneə yoxdur və Azərbaycan “Laçın” dövlət sərhədindən buraxılış məntəqəsi vasitəsilə həmin yolda təhlükəsiz keçidi təmin etməkdədir.
Bu gün Azərbaycan öz vətəndaşlarının hüquq və azadlıqlarının, təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə BMT tərəfindən tanınmış suveren ərazisində “Laçın” dövlət sərhədindən buraxılış məntəqəsi təsis edib. Eyni zamanda, Beynəlxalq Ədalət Məhkəməsi də özünün müvafiq qərarında bu addımın legitimliyini tanıyıb.
BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının bəzi xüsusi məruzəçilərini və müstəqil ekspertini bir daha öz fəaliyyətlərini BMT tərəfindən müəyyən edilmiş prinsiplərə uyğun həyata keçirməyə, ikili standandartlara yol verməməyə, regionda sülh quruculuğu prosesinə maneə törədən və vəziyyətin gərginləşməsinə şərait yaradan bəyanatlar verməkdən çəkinməyə, bölgədə davamlı olaraq təxribatlar törədən Ermənistana qarşı təsirli tədbirlər görməyə, Azərbaycanın sülh və təhlükəsizliyin təmin edilməsi üçün sərgilədiyi səylərə dəstək verməyə çağırırıq.

The Ombudsman's reaction to the statement of some special rapporteurs and an independent expert of the UN Human Rights Council regarding the situation on the Khankendi-Lachin road
08-08-2023 1524 dəfə oxunub
As it is known, the Universal Declaration of Human Rights, which is one of the basic documents declaring human rights and freedoms, constitutes the principles of ensuring the equality of all people and prohibiting discrimination, regardless of race, gender, language, religion, origin, and political beliefs.
We believe that this text should serve as the primary source of reference for UN member states and the institutions that comprise the UN human rights protection mechanism system.
However, the fact that the UN special rapporteurs and experts, failing to express any reaction, remaining silent or deliberately turning a blind eye to the occupation of Azerbaijani territories by Armenia for 30 years, gross violation of the fundamental rights and freedoms of more than one million refugees and former IDPs, to ethnic cleansing, genocide and other war crimes, to the fate of nearly four thousand missing Azerbaijanis, as well as to the mine terrorism, which is a serious obstacle for former IDPs to return to their native homes after the liberation of Azerbaijani lands from occupation, deliver statements that serve biased political goals and do not reflect the truth should first be considered as a disregard for the norms and principles established by the UN and as double standards.
In addition to our statements addressed to international and regional human rights protection organizations, we would like to point out once again that there are no obstacles on the Khankendi-Lachin road to the passage of humanitarian vehicles and residents of the Armenian origin living in Karabakh, and Azerbaijan is providing safe passage on that road through the "Lachin" state border crossing point.
Azerbaijan established the "Lachin" state border crossing point in its sovereign territory recognized by the UN with the aim of ensuring the rights and freedoms and security of its citizens. At the same time, in its relevant decision, the International Court of Justice recognized the legitimacy of this step.
We call on some special rapporteurs and independent expert of the UN Human Rights Council once again to carry out their activities in accordance with the principles established by the UN, to avoid double standards, to refrain from making statements that hinder the peace-building process in the region and create conditions for the escalation of the situation, to take effective measures against Armenia, which is constantly causing provocations in the region, and to support Azerbaijan's efforts to ensure peace and security.