Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı ilə Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin 1 və 2 saylı 18 yaşınadək əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslər üçün sosial xidmət müəssisələrinə başçəkmə həyata keçirilib.
Əvvəlcədən xəbərdarlıq edilmədən keçirilmiş başçəkmə zamanı 1 saylı sosial xidmət müəssisəsinin sinif otaqlarına, yataqxanalarına, mətbəxinə, yeməkxanasına, tibb və digər inzibati otaqlarına baxış keçirilib, qidalanma, içməli su, habelə isti və soyuq su ilə təminat, asudə vaxtın təşkili, sənədləşmə məsələləri araşdırılıb.
Müəssisədə əvvəlki başçəkmə zamanı aşkar edilən çatışmazlıqlarla bağlı verilmiş tövsiyələrin icrası nəticəsində həmin çatışmazlıqların aradan qaldırıldığı müşahidə edilib.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə müəssisədə yaşayan bəzi uşaqlarla fərdi qaydada söhbət aparılıb, Ombudsmanın səlahiyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
Başçəkmənin sonunda sosial xidmət müəssisəsinin rəhbəri və əməkdaşları ilə yekun söhbət aparılıb, müvafiq tövsiyələr verilib.

A monitoring visit was conducted within the national preventive mechanism mandate of the Ombudsman
The members of the National Preventive Group (NPG), by the instructions of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, conducted a monitoring visit to social service institutions No. 1 and 2 for children with disabilities under the Social Services Agency of the Ministry of Labor and Social Protection of Population.
In the course of the unannounced visit, classrooms, dormitories, a kitchen, a dining hall, a medical room, and administrative offices of facility No. 1 were monitored; access to food, drinking water, hot and cold water, the organization of leisure time, and documentation issues were investigated.
It was found that shortcomings identified during the previous visit to facility 1 were addressed as a result of measures taken based on the recommendations made. Some child residents of facility No. 1 were privately interviewed in order to assess the treatment issues. Information about the Ombudsman’s competences was provided.
At the end of the visit to social service facility, a final discussion with the management and employees was held.