21-06-2024 2903 dəfə oxunub
İşğal dövründə Ermənistan tərəfindən Azərbaycan torpaqlarında basdırılmış minalar mülki şəxslərin və hərbi qulluqçuların həyatına təhlükə yaratmaqda və son qoymaqda davam edir.
İşğaldan azad olunmuş Cəbrayıl rayonu ərazisində son iki gündə baş vermiş partlayışlar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin əməkdaşı vəfat edib, bir neçə mülki şəxs müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri alıb.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə basdırılmış minalar və partlamamış hərbi sursatlar bölgədə bərpa və yenidənqurma işlərinin icra edilməsinə, keçmiş məcburi köçkünlərin təhlükəsiz şəkildə öz yurdlarına qayıdışına və bu torpaqlarda yaşayışına, eləcə də ekoloji problemlər və onların yaratdığı fəsadlarla mübarizə dövründə sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun təmin olunmasına ciddi maneə törədir.
Ermənistan tərəfindən otuz ilə yaxın işğal dövründə basdırılmış minaların dəqiq xəritələrinin təqdim olunmaması isə onların beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə hörmətsizliyini hələ də açıq şəkildə nümayiş etdirməkdədir.
Beynəlxalq təşkilatlar Ermənistanın mina terroruna biganə qalmamalı, törədilən hərbi və ekoloji cinayətlərə, humanitar hüquq pozuntularına, o cümlədən uşaq hüquqlarının kobud şəkildə pozulmasına sərt reaksiya verməli, dəqiq mina xəritələrinin Azərbaycana təqdim edilməsi istiqamətində bu ölkəyə ciddi təsirlər göstərməlidir.

The Ombudsman's Reaction to Landmine Explosions in Jabrayil
Landmines planted by Armenia during the occupation continue to pose a threat to the lives of civilians and military services in Azerbaijan, causing ongoing casualties.
In the last two days, explosions in the liberated Jabrayil district have resulted in the death of an employee of the Azerbaijan National Agency for Mine Action (ANAMA) and several civilians sustaining various degrees of injuries.
The mines and unexploded ordnance buried in our liberated territories significantly hinder the implementation of restoration and reconstruction work in the region, the safe return and resettlement of former IDPs to their homelands, and the protection of the right to live in a healthy environment while addressing ecological problems and their consequences.
The failure to provide accurate maps of the mines buried during nearly thirty years of Armenian occupation continues to blatantly demonstrate their disregard for international law and IHL norms and principles.
International organizations must not remain indifferent to Armenia's mine terror and  should respond firmly to the military and ecological crimes, humanitarian law violations, and gross infringements of children's rights committed by Armenia, as well as exert significant pressure on Armenia to provide accurate mine maps to Azerbaijan.