Ombudsman və Aparatın nümayəndələri “N” saylı hərbi hissəyə başçəkmə həyata keçiriblər
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı ilə Müdafiə Nazirliyi arasında təsdiqlənmiş 2023-cü il üçün birgə tədbirlər planına əsasən, Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın əməkdaşları işğaldan azad olunmuş ərazidə yerləşən “N” saylı hərbi hissəyə başçəkmə həyata keçiriblər.
Başçəkmə zamanı ilk olaraq, hərbi hissənin ərazisində şəhidlərin xatirəsinə ucaldılan abidə kompleksi ziyarət olunub, önünə tər güllər düzülüb, şəhidlərin əziz xatirəsi ehtiramla yad edilib.
Ombudsman və Aparatın əməkdaşları şəxsi heyət üçün yaradılan şəraitlə tanış olub, hərbi hissənin ərazisində olan əsgər yataqxanası, tibbi məntəqə, yeməkxana və hərbi sirr təşkil etməyən digər obyektlərə baş çəkiblər.
S.Əliyeva “N” saylı hərbi hissənin “Xatirə kitabı”na  ürək sözlərini yazıb, Müvəkkilə hərbi hissə, habelə insan hüquqlarının təmini sahəsində icra edilən tədbirlər və hərbi qulluqçuların mənəvi-psixoloji vəziyyəti barədə məlumat verilib.
Daha sonra Müvəkkil hərbi qulluqçuların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı çıxış edib.
S.Əliyeva və Ombudsman Aparatının əməkdaşları hərbi hissənin yeməkxanasında şəxsi heyətlə birgə nahar edib, qayğıları ilə maraqlanıb, fərdi qaydada söhbət aparıblar.
Sonda Ombudsman hərbi xidmətdə fərqlənən bir qrup hərbi qulluqçuya hədiyyələr təqdim edib, onlara xidmətlərində uğurlar arzu edib, hərbi hissənin şəxsi heyəti ilə xatirə şəkli çəkdirib.

Ombudsman and staff members of the Office carried out a visit to military unit
According to the joint action plan approved by the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Defense for the year 2023, the Ombudsman Sabina Aliyeva and staff of the Office visited a military unit which locates in the liberated region.
During the visit, firstly, the monument complex that was established in memory of the martyrs was visited, flowers were placed in front of it, and the martyrs' memory was remembered.
The Ombudsman and the employees monitored the conditions established for military staff and visited the military dormitory, medical unit, dining hall, and other objects that do not constitute a military secret in the territory of the military unit.
S. Aliyeva wrote her sincere remarks in the "Memorial book" of the military unit. The Commissioner was provided with information about the military unit, as well as the human rights protection measures implemented and the moral and psychological conditions of military personnel.
Later, the Commissioner made a speech on the protection of military personnel's rights.
S. Aliyeva and the employees of the Ombudsman Office had lunch with the military unit's personnel, listened to their complaints, and talked with them individually.
In the end, the Ombudsman presented gifts to a group of military personnel who had distinguished themselves in military service, wished them success in their service, and posed for a photo with the military unit's personnel.