Ombudsman Aparatında beynəlxalq inkişaf üzrə məsləhətçi ilə görüş keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında beynəlxalq inkişaf üzrə məsləhətçi Sabina Ymeri ilə görüş keçirilib. Ombudsman təsisatının BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) uyğun əməkdaşlığının müzakirəsi məqsədilə keçirilmiş görüşdə Aparat rəhbərinin müavini Rəşid Rumzadə və Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin baş məsləhətçisi Sevinc Şener iştirak ediblər.
Görüşdə Aparat rəhbərinin müavini qonağı salamlayaraq Müvəkkilin mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, Ombudsmanın beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığa mühüm əhəmiyyət verdiyini, BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğunu, bir sıra önəmli layihələrin həyata keçirildiyini, təşkilatın ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi ilə birgə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalandığını diqqətə çatdırıb.
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) də nəzərə alınmaqla Müvəkkilin həyata keçirdiyi fəaliyyəti, o cümlədən məişət zorakılığının aradan qaldırılması, gender bərabərliyi, sağlamlıq hüququnun, ekoloji hüquqların təmini və digər istiqamətlərdə görülən işlər barədə məlumatlar verilib.
İnsan hüquq və azadlıqlarının səmərəli təmini istiqamətində ölkədə aparılan islahatlar, Ombudsman təsisatının vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığı, BMT-nin müqavilə qurumlarının tövsiyələri nəzərə alınmaqla Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklər, eləcə də təsisatda yeni struktur bölmələrinin yaradılması barədə ekspertin sualları üzrə ətraflı məlumatlar təqdim olunub.
Qarşılıqlı diskussiya şəraitində davam edən görüşdə ölkəmizin BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyi, Azərbaycan Ombudsmanının da COP29-la əlaqədar Təşkilat Komitəsinin üzvü olduğu, DİM-də yer alan hədəflərə uyğun tədbirlərin davam etdirildiyi, həmçinin COP29 çərçivəsində Ombudsman və milli insan hüquqları institutlarının Bakı Forumunun da keçiriləcəyi diqqətə çatdırılıb.

A meeting with the Consultant on International Development was held in the Ombudsman Office
A meeting with Sabina Ymeri, the Consultant on International Development, was held at the Ombudsman Office of Azerbaijan. The purpose of the meeting was to discuss the compliance of the Ombudsman Institution's cooperation with the UN and its specialized agencies with the Sustainable Development Goals (SDGs). The Deputy Head of the Office, Rashid Rumzada, and the Chief Advisor of the Department for Cooperation with International Organizations and Civil Society Institutions, Sevinj Shener, took part in the meeting.
Welcoming the guest, the Deputy Head of the Office provided information about the Ombudsman’s mandate as well as the activities to protect human rights and freedoms. He emphasized the importance of cooperation with international organizations for the Ombudsman, speaking about close relations with the UN and its specialized agencies. The implementation of several significant projects, and the signing of a Memorandum of Understanding for joint cooperation with the UN Resident Coordinator in Azerbaijan were also noted.
Information was provided on the compliance of the Ombudsman’s activities with the SDGs, including efforts to eliminate domestic violence, promote gender equality, ensure the right to health, protect environmental rights, and others.
Detailed information was also provided in response to the expert's questions regarding the national human rights reforms, the cooperation between the ombuds institution and the civil society, and the latest amendments to the Constitutional Law on the Ombudsman considering the recommendations of the UN Treaty Bodies. The guest was also informed of the newly established structural divisions within the institution.
During the meeting, which continued in a mutually-discussive atmosphere, it was highlighted that our country will host the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, and that the Azerbaijani Ombudsman is also a member of the COP29 Organizing Committee. It was noted that actions are being continued in accordance with the targets set in the SDGs, and that within the framework of COP29, the Baku Forum of Ombudsmen and National Human Rights Institutions will also be held.