Ombudsman Səbinə Əliyeva Türkiyənin Konstitusiya Məhkəməsinin sədri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Kadir Özkayanın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Müvəkkil qonaqları salamlayaraq, mandatı, insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Beynəlxalq təşkilatlarla, eləcə də ombudsman və milli insan hüquqları institutları ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən danışan S.Əliyeva Türkiyənin Ombudsman təsisatı və Türkiyənin İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu ilə sıx əməkdaşlığın mövcud olduğunu bildirib.
Azərbaycanın Ombudsman təsisatı ilə Konstitusiya Məhkəməsi arasında insan hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli müdafiəsi istiqamətində müsbət əməkdaşlıq əlaqələrindən bəhs edən Müvəkkil Konstitusiya Məhkəməsinə sorğuların göndərildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərdən bəhs edərək, əlilliyi olan şəxslərin və uşaq hüquqlarının müdafiəsi, bərabərlik hüququnun təmin olunması, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, informasiya əldə etmək hüququnun təmini və digər sahələrdə mandatının genişləndiyini qeyd edib.
Ermənistanın ölkəmizə qarşı işğalçılıq siyasətindən danışan Müvəkkil Birinci Qarabağ müharibəsində 4000-ə yaxın vətəndaşımızın itkin düşdüyünü, onların taleyi barədə hələ də məlumat əldə olunmadığını bildirib, işğal dövründə Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızda minaların basdırıldığını, həmin minaların insanların həyat və sağlamlığına təhdid yaratdığını, keçmiş məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qayıdışına, regionda aparılan bərpa-quruculuq işlərinə maneə törətdiyini diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda, Ombudsman müharibə və postmüharibə dövrlərində həyata keçirdiyi faktaraşdırıcı missiyalardan danışıb, həmin missiyaların nəticələri əsasında hazırlanmış xüsusi hesabat, bəyanat və müraciətlərin müvafiq beynəlxalq təşkilatlara, xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutlarına ünvanlandığını qeyd edib.
Türkiyə Respublikasının Konstitusiya Məhkəməsinin sədri Kadir Özkaya öz növbəsində səmimi görüşə görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər müzakirə olunub, Azərbaycanın Ombudsman təsisatı tərəfindən hazırlanmış hesabatlar qonağa təqdim edilib.

Ombudsman Sabina Aliyeva held a meeting with the President of the Constitutional Court of Türkiye
Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva held a meeting with the delegation, led by the President of the Turkish Constitutional Court, Kadir Özkaya.
Greeting the delegation members, the Ombudsman provided them with detailed information about her mandate and activities in the field of protection of human rights and freedoms.
S. Aliyeva, outlining the international cooperation, including with international institutions, ombudspersons, and NHRIs of other countries, emphasized the existing close partnership with the Turkish Ombudsman Office and the Turkish Institution of Human Rights and Equality.
The Ombudsman also talked about fruitful collaboration between the Ombudsman Office and the Constitutional Court of the country towards further effective safeguarding human rights, adding that the Court is addressed with inquiries.
While underlining amendments to the related Constitutional Law, the Ombudsman said the mandate was expanded in relation to the protection of the rights of persons with disabilities and children, promotion of equality and anti-discrimination, as well as the right of access to information and other fields.
Nearly 4000 compatriots had been reported missing during the First Karabakh War, about whom no information is available until today, the contamination of our areas with mines by Armenia during the occupation period, the threat imposed by those landmines to the lives and health of civilians, the return of former IDPs to their homes, and to the building and construction works in the region, said the Ombudsman, while speaking about the military aggression of Armenia against our country.
In addition, it was given information about war-time and post-war fact-finding missions carried out by the Ombudsman, highlighting the result-based mission reports, including special reports, statements, and appeals that were submitted to the corresponding international organizations, foreign ombuds and NHRIs.
In turn, Kadir Özkaya expressed his gratitude to the Ombudsman, Sabina Aliyeva, for the warm reception.
Meanwhile, the sides have discussed several issues of mutual interest, and the delegation members were presented with hard copies of reports produced by the Ombudsman of Azerbaijan.