Ombudsman Səbinə Əliyeva Özbəkistan nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Özbəkistan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Milli Mərkəzinin direktorunun birinci müavini Mirzatillo Tillabayev və Özbəkistan Respublikası Elmlər Akademiyasının Dövlət və Hüquq İnstitutunun direktoru Murodjon Turqunov ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Müvəkkil Azərbaycan və Özbəkistanın sıx dostluq və qardaşlıq münasibətlərinə malik olduğunu, müxtəlif sahələrdə, o cümlədən insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin mövcudluğunu bildirərək, işğaldan azad olunmuş Füzuli rayonunda Özbəkistan tərəfindən məktəbin inşa edildiyini minnətdarlıq hissi ilə xatırladıb.
İnsan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə qonaqlara ətraflı məlumat verən Ombudsman beynəlxalq qurumlarla əməkdaşlığa əhəmiyyət verildiyini bildirib, beynəlxalq təşkilatlarla, eləcə də xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları institutları ilə əlaqələrin mövcud olduğunu qeyd edib.
Müvəkkil “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərdən danışıb, əlilliyi olan şəxslərin və uşaq hüquqlarının müdafiəsi, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması və digər sahələrdə mandatının genişləndiyini bildirib.
Ombudsman, eyni zamanda, Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyətindən bəhs edərək, şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə başçəkmələrin keçirildiyini, rəftar və saxlanma şəraitinin araşdırıldığını qeyd edib.
Ölkəmizin cari ildə BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini diqqətə çatdıran S.Əliyeva tədbirin yüksək səviyyədə təşkili istiqamətində hazırlıq işlərinin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Ombudsman və milli insan hüquqları institutlarının Bakı Forumunun da keçiriləcəyini söyləyib.
Görüşdə, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra digər məsələlər və gələcək əməkdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva held a meeting with the Delegation from Uzbekistan
Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, held a meeting with Mirzatillo Tillabayev, the First Deputy Director of the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, and Murodjon Turqunov, the Director of the Institute of State and Law of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan.
During the meeting, the Ombudsman noted that Azerbaijan and Uzbekistan enjoy close friendship and brotherly relations and have effective cooperation in various fields, including the protection of human rights and freedoms. Recalling the building of a secondary school in the liberated Fuzuli district by Uzbekistan, she expressed gratitude.
The Ombudsman provided the delegation members with detailed information about the activities carried out in the field of protecting human rights and freedoms, emphasizing the importance of cooperation with international organizations. She said that the Ombudsman Institution has close relations with international organizations, as well as with the ombudspersons and national human rights institutions of foreign countries.
The Commissioner spoke about the amendments made to the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, stating that her mandate has been expanded in areas such as the protection of the rights of persons with disabilities and children's rights, the prevention of discrimination, and other fields.
The Ombudsman also discussed the NPM activities, saying that monitoring visits are conducted to places where individuals cannot leave at their own will to investigate detention and treatment conditions.
S. Aliyeva noted that this year Azerbaijan will host the 29th session of the UNFCCC Climate Change Conference (COP29), underlining that preparations are underway to organize the event at a high level.
She also mentioned that the Baku Forum of Ombudsmen and National Human Rights Institutions will be held.
During the meeting, the sides discussed a number of other issues of mutual interest, including future cooperation prospects.