Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən Penitensiar Xidmətin müəssisələrinə başçəkmələr davam etdirilib
07-08-2024 2603 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmələr əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Penitensiar Xidmətin Umbakı Penitensiar Kompleksinə və Müalicə Müəssisəsinə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrdə məqsəd bu müəssisələrdə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmələr zamanı müraciətləri və təsadüfi seçim əsasında bu müəssisələrdə saxlanılan bir sıra şəxslər, o cümlədən ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş məhkumlar qəbul edilib. Onların müraciətləri dinlənilib, onlara Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunub, bəzilərinin ərizələri qəbul edilib.
MPQ üzvləri tərəfindən Penitensiar Xidmətin Müalicə Müəssisəsində konfidensial qaydada qəbul edilən Fazil Qasımov barəsində olan cinayət işi ilə bağlı qida qəbulundan imtina etdiyini bildirib, qaldırdığı məsələlər üzrə müraciətləri yerində qəbul olunub. F.Qasımovun sağlamlıq vəziyyətinin nəzarətdə saxlanılması ilə də bağlı müalicə müəssisəsinin rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilib.
Qeyd etmək lazımdır ki, F.Qasımov əvvəl də saxlanıldığı müəssisədə MPQ üzvləri tərəfindən qəbul edilib, hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı hüquq mühafizə orqanlarına və Ədliyyə Nazirliyinin Tibb Baş İdarəsinə müvafiq müraciətlər ünvanlanıb.
Başçəkmələrin yekununda həmin müəssisələrin rəhbərliyi və məsul əməkdaşları ilə milli və beynəlxalq qanunvericilik əsasında hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, saxlanma şəraitinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

Ombudsman’s National Preventive Group continued its monitoring visits to the institutions of the Penitentiary Service
07-08-2024 2508 dəfə oxunub
Ombudsman’s National Preventive Group continued its monitoring visits  to the institutions of the Penitentiary Service
Under the instructions of Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, the members of the Ombudsman’s National Preventive Group (NPG) conducted their next monitoring visits to the Penitentiary Service's Umbaki Penitentiary Complex and Treatment Facility without prior notice.
The purpose of the visits organized under the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman was to investigate the detention conditions and treatment in these facilities, as well as to review appeals received.
During the visits, which also included a medical member of the NPG, a number of detainees held in these facilities, including those serving life sentences, were interviewed based on random selection and their requests. Their requests were heard, the Ombudsman’s powers were explained to them, and applications of some were taken.
During the confidential interview conducted by the NPG members at the Penitentiary Service's Treatment Facility, Fazil Gasımov reported that he had refused food in relation to his criminal case. His requests were accepted on the spot, and the management of the treatment facility was given relevant recommendations to keep his health condition under supervision.
It should be noted that F. Gasimov has previously been interviewed by NPG members at the facility where he was detained, and relevant appeals concerning the protection of his rights were sent to law enforcement agencies and the Ministry of Justice's Medical Main Department.
At the conclusion of the monitoring visits, legal awareness talks were held with the management and responsible staff of both institutions based on national and international legislation. Relevant recommendations were provided for improving the detention conditions.