12-09-2023 1639 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasının (AOA) Baş Assambleyasının Tatarıstan Respublikasının Kazan şəhərində keçirilmiş 17-ci iclasında Assosiasiyanın vitse-prezidenti seçilib.
İclasda çıxışı zamanı S.Əliyeva AOA-nın vitse-prezidenti vəzifəsinə seçilməsində göstərdikləri etimada görə Assosiasiyanın üzvlərinə öz təşəkkürünü bildirib.
S.Əliyeva insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində ombudsman təsisatlarının mühüm rolunu vurğulayıb. O, AOA-nın Asiya qitəsində insan hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsi, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə hörmətin təmin edilməsi sahəsində mühüm addımlar atdığını, həmçinin insan hüquqlarının qorunması və təşviqində mühüm rol oynayan ortaq dəyərlər və prinsiplər əsasında fəaliyyət göstərən ombudsman təsisatlarını birləşdirdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan Ombudsmanının çıxışı zamanı toxunduğu əsas mövzulardan biri AOA tərəfindən ombudsman təsisatları arasında yaradılmış səmərəli dialoq və şəbəkələşmə platforması olub. Ombudsman bu Assosiasiyanın insan hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində yeni əməkdaşlıq imkanları yaratdığını bildirib.
S.Əliyeva çıxışının sonunda Assosiasiya üzvlərini insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində əldə etdikləri qabaqcıl təcrübələri bölüşməyə, həyata keçirilən fəaliyyətin təkmilləşdirilməsində bir-birinə dəstək verməyə dəvət edib.

Ombudsman of Azerbaijan has been elected as the Vice President of the Asian Ombudsman Association
Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, has been elected as the Vice President of the Asian Ombudsman Association (AOA) during the 17th General Assembly of the Association held in Kazan, Republic of Tatarstan.
During her speech at the assembly, S. Aliyeva thanked to the members of the Association for the trust placed in her by electing her to the position of Vice President.
She emphasized that the Asian Ombudsman Association (AOA) has taken significant steps in ensuring more effective protection of human rights on the Asian continent, upholding respect for international legal norms and principles. Furthermore, she highlighted the role played by ombudsman institutions united under common values and principles in both the protection and promotion of human rights.
One of the key topics touched upon by the Azerbaijani Ombudsman in her speech was the successful dialogue and networking platform established by the AOA among ombudsman institutions. She noted that this association ctreates new values and principles in the protection and promotion of human rights.
Sabina Aliyeva concluded her speech by inviting AOA members to share their pioneering experiences in the protection of human rights and to support each other in improving their activities.