17-10-2024 5196 dəfə oxunub
Uşaqlar gələcəyimizi təcəssüm etdirən ən dəyərli sərvətimizdir. Uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği uşaqların inkişafı, rifahı, onların müxtəlif zərərlərdən qorunması baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir.
1989-cu ilin 20 noyabr tarixində Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) tərəfindən qəbul edilmiş “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiya hər bir uşağın sahib olduğu hüquqları və iştirakçı dövlətlərin öhdəliklərini təsbit edən, uşaqların xüsusi müdafiəyə ehtiyacı olduğunu vurğulayan beynəlxalq sənəddir. Dünya dövlətləri tərəfindən insan hüquqları sahəsində ən çox ratifikasiya olunmuş bu beynəlxalq müqavilə ayrı-seçkiliyin yolverilməzliyi, uşaqların mənafelərinin üstünlüyü, yaşamaq və inkişaf etmək hüququnun təmini, uşaqların fikirlərinə hörmətlə yanaşılması kimi mühüm prinsipləri özündə ehtiva edir.
“Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanı ratifikasiya edən dövlətlərdən biri kimi Azərbaycanda ötən dövr ərzində uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilmiş genişmiqyaslı islahatlar nəticəsində milli qanunvericilik müasir dövrün tələblərinə uyğun təkmilləşdirilmiş,  dövlət proqramları, strategiyalar və digər əhəmiyyətli sənədlər qəbul edilmiş, institusional mexanizmlər yaradılmış, bir sıra mühüm nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği Ombudsmanın fəaliyyətində mühüm yer tutur və bu istiqamətdə davamlı olaraq tədbirlər həyata keçirilir.
Uşaq hüquqları sahəsində əsas beynəlxalq sənəd olan “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın  qəbul edilməsinin 35-ci ildönümü ilə əlaqədar Ombudsman tərəfindən hər il olduğu kimi bu il də 20 oktyabr – 20 noyabr tarixləri ölkədə “Uşaq Hüquqları Aylığı” elan edilir.
Artıq ənənə halını almış “Uşaq Hüquqları Aylığı” uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği sahəsində fəaliyyətin gücləndirilməsi, uşaqlara diqqət və qayğının təşviqi, bu sahədə məlumatlılığın artırılması məqsədlərinə xidmət edir. Ötən illərin təcrübəsi göstərir ki, aylıq aidiyyəti dövlət və yerli özünüidarəetmə qurumları, vətəndaş cəmiyyəti institutları arasında geniş maraq doğurur və bu istiqamətdə görülən tədbirlərin miqyası getdikcə artmaqdadır.
2024-cü ilin Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsini və noyabr ayında ölkəmizin mötəbər tədbirə - BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasına (COP29) ev sahibliyi edəcəyini nəzərə alaraq, iqlim dəyişmələri və onun fəsadlarından təsirlənən əhali qrupu kimi uşaqların hüquqlarının müdafiəsi, onların bu istiqamətdə məlumatlandırılması, müzakirələrdə iştirakı xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Təəssüf hissi ilə bildirmək istərdim ki, Ermənistanın uzun müddət işğal altında saxladığı ərazilərimizdə törətdiyi ekoloji cinayətlər, eləcə də basdırdığı minalar uşaqlar da daxil olmaqla mülki əhalinin həyat və sağlamlığına, onların təhlükəsiz geri qayıdışına ciddi əngəl törətməkdədir. Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün başladığı dövrdən indiyədək 3400-dən çox vətəndaşımız minalardan zərər çəkmişdir ki, onlardan 358-ni uşaqlar təşkil etmişdir. Hesab edirəm ki, insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən bu istiqamətdə qətiyyətli addımlar atılmalı və Ermənistanın mina terroruna son qoyulmalıdır.
Cəmiyyətin həssas təbəqəsi kimi uşaqların ehtiyaclarının hərtərəfli təmini, onların daim diqqət mərkəzində saxlanılması, ahəngdar inkişafı, layiqli şəxsiyyət kimi yetişməsi hər bir dövlət, eləcə də mütərəqqi cəmiyyətlər üçün olduqca vacib amillərdəndir.
Qeyd edilənləri nəzərə alaraq, dövlət və yerli özünüidarə orqanlarını, vətəndaş cəmiyyəti institutlarını və uşaq hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən digər aidiyyəti qurumları “Uşaq Hüquqları Aylığı”na fəal şəkildə qoşulmağa dəvət edir, uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təbliği istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirməklə təşəbbüsümüzə dəstək verməyə çağırıram.
Ümidvarıq ki, aylıq çərçivəsində uşaqları da fəal şəkildə cəlb etməklə keçiriləcək tədbirlər uşaq hüquqlarının müdafiəsinə diqqəti daha da artıracaq, hüquq və azadlıqların daha səmərəli müdafiəsini təmin edəcəkdir.

The Appeal of the Ombudsman of Azerbaijan regarding the announcement of the “Child Rights Month-Long Campaign”
17-10-2024 5197 dəfə oxunub
The Appeal of the Ombudsman of Azerbaijan regarding the announcement  of the “Child Rights Month-Long Campaign”
Children are the most valuable asset that embodies our future. The protection and promotion of child rights are of significant importance in terms of the development and welfare of children and safeguarding them from harms.
The Convention of the Rights of the Child (CRC), adopted by the United Nations on 20th November 1989, is an international legal document setting out the rights to every child, the committments of each Participating State, and emphasizing the need of children for special protection. This international agreement as the mostly ratified treaty, sets forth the prohibition of discrimination, the best interests of children, assurance of the right to life and the right to development, and the right to respect the child’s views.
Within the past years in Azerbaijan, as one of the state parties to the CRC, the national legal framework was improved in line with modern demands; state programs, strategies, and other significant documents were adopted, and a number of accomplishments were achieved as a result of large-scale reforms in the field of child rights.
The safeguarding and promotion of child rights occupy a significant role in the activities of the Ombudsman, and constant measures are being carried out.
The Ombudsman, as usual, has declared 20 October –20 November of present year as “Child Rights Month-Long Campaign” in honor of the 35th anniversary of the adoption of the Convention, which is a core international binding document in the field.
As a tradition, this month-long campaign aimed at strengthening the protection and promotion of child rights, promoting attention and care to children, and increasing public awareness in the field. The experience shows that the month-long campaign arises wide interest for public and self-governing authorities and civil society organizations, and the rate of similar actions has gone up.
Considering that 2024 was declared in Azerbaijan as “Solidarity for the Green World” and the hosting of the prestiousgious international event, the 29th Conference of the Parties of the UNFCC (COP29), by our country in November, the issues relating to the protection of the rights of children, as one of the most affected vulnerable groups of the population from climate change and its effects, and increasng their awareness in this field.
I regret to inform you that ecological crimes as well as the planted landmines in the territories that Armenia kept under the occupation for long years endanger the lives and health of civilians, including children, and hinder their right to a safe return. Since the military aggression of Armenia against Azerbaijan until today, more than 3400 of our citizens, including 358 children, have suffered from mine explosions. I do believe that international human rights institutions should take decisive steps regarding this issue and should end Armenia’s mine terror.
The comprehensive provision of children’s needs as a vulnerable category of society and keeping them in the spotlight, ensuring their harmonous development and growing as truthworthy personalities are critical issues for every state and independent society.
Bearing in mind the above mentioned, I urge state institutions and municipalities, civil society organizations and other relevant bodies working in the field of child rights to join this “Child Rights Month-Long Campaign” and call upon them to support our initiative by measures taken to protect and promote children’s rights.
We do hope that the events to be held with the active participation of children within this month-long campaign will further bolster the attention to the protection of children and more effectively ensure their rights and freedoms.