Amerikalı konqresmenlərin ölkəmizə qarşı qərəzli açıqlamalarına Ombudsmanın reaksiyası
Amerikalı konqresmenlər Frank Pelloni və Ed Markinin BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) kimi mötəbər bir tədbirdə iştirakından sonra ölkəmizə səfərinə dair ABŞ-da verdikləri həqiqətləri əks etdirməyən açıqlamaları dərin təəssüf hissi doğurur.
Konqresmenlərin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki vəziyyətlə bağlı irəli sürdüyü iddialar onların ölkəmizə qarşı qərəzli mövqeyini bir daha nümayiş etdirir. Həmin konqresmenlərin həqiqəti əks etdirməyən yanaşmaları əvəzinə, indiki Ermənistan ərazisindən etnik mənsubiyyətinə görə didərgin salınmış yüz minlərlə soydaşlarımızın geri qayıtmaq hüququnun təmini, həmin şəxslərin öz yurdlarına təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışı məsələsini heç bir ayrı-seçkiliyə yol vermədən önə çıxarmalarını gözləyərdik.
Eyni zamanda, konqresmenlərə Ermənistanın ölkəmizə qarşı əsassız ərazi iddiaları ilə həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasəti nəticəsində beynəlxalq səviyyədə tanınmış Azərbaycan torpaqlarının iyirmi faizinin bu ölkə tərəfindən otuz ilə yaxın müddət ərzində işğal olunduğunu, bir milyondan çox azərbaycanlının məcburi köçkünə çevrildiyini xatırlatmaq istərdik.
Lakin biz Frank Pelloni və Ed Markinin indiki həssas bir dövrdə regionda dayanıqlı sülhün bərqərar olunması ilə bağlı addımlar atmaq yerinə, yeni münaqişə ocaqları yaradılması istiqamətində mövqe nümayiş etdirmələrinin şahidi oluruq. Pelloninin öz çıxışında Amerika Birləşmiş Ştatlarının belə tanımadığı, legitim olmayan bir “qurumun” və onun müharibə cinayətləri törətdiklərinə görə təqsirləndirilən şəxslər olaraq istintaqa cəlb edilmiş “rəhbərinin” adını hallandırması, başqa ölkənin daxili işinə qarışması, beynəlxalq hüququn ümumtanınmış norma və prinsiplərini heçə sayması “həmin konqresmen hansı siyasi dairələrə xidmət edir?” sualına cavab vermiş olur.
Həmçinin onu da qeyd etmək istərdim ki, həmin konqresmenlərin Ermənistanın həyata keçirdiyi mina terrorunun mülki əhalinin, o cümlədən ahılların, qadınların və uşaqların həyatına son qoymasına, Birinci Qarabağ müharibəsindən indiyədək itkin düşmüş 4 minə yaxın azərbaycanlının taleyi barədə bu ölkə tərəfindən bu günədək ölkəmizə hər hansı məlumatın təqdim edilməməsinə səssiz qalması da onların qərəzli olduğunu növbəti dəfə sübut edir.
Konqresmen Pelloninin COP29 zamanı müstəqil mətbu orqanların nümayəndələri tərəfindən ona ünvanlanmış suallardan yayınmasını və tutarlı arqumentlərə cavab verə bilməməsini sonradan cəfəng iddialarla əsaslandırması onun söz və mətbuat azadlığına olan dözümsüzlüyünün bariz nümunəsidir.
ABŞ konqresmenlərinin açıq-aşkar erməni lobbisinin tapşırıqları əsasında irəli sürdükləri əsassız və qərəzli fikirlərini bir daha qınayır, onları beynəlxalq hüquqa hörmət etməyə, milli zəmində münaqişə yaradılmasına cəhd göstərməməyə dəvət edirəm.

Ombudsman’s Reaction to the Biased Statements by the US Congressmen Against Our Country
The false statements made by the US Congressmen Frank Pallone and Ed Markey in the United States regarding their visit to our country after their participation in the prestigious event, such as the UN Climate Change Conference (COP 29) cause profound dissappointment.
The claims made by the Congressmen regarding the situation in the Karabakh region of Azerbaijan once again  demonstrate their biased stance against our country. Instead of the approaches that did not reflect the truth, we would have expected those Congressmen to bring up the issues of ensuring the right to return of hundreds of thousands of compatriots forcibly displaced from the territory of the present-day Armenia due to their ethnic background and their right to a safe and dignified return to their homes without any discrimination.
Furthermore, we would like to recall to these Congressmen that, as a result of the policy of occupation and illegal territorial claims of Armenia to our state, twenty percent of the internationally recognized territories of Azerbaijan had been occupied by this country for about thirty years, and more than one million Azerbaijanis became forced displaced.
However, instead of facilitating actions to establish lasting peace in the region in this sensitive period, today, we are witnessing the position of Frank Pallone and Ed Markey aim to create new conflict zones.  Pelloni's reference in his speech to the name of an illegitimate "entity" that the United States does not even recognize, as well as its "leader," who has been accused of war crimes and subjected to the investigation, amounts to interference in the internal affairs of another country and a disregard for universally recognized norms and principles of international law. This is the best answer to the question, "Which political circles does this congresswoman serve?"
Furthermore, I would like to draw attention to the fact that these congressmen have once again demonstrated their bias by remaining silent about Armenia's landmine terror, which has killed civilian populations, including women, children, and the elderly, as well as by not informing Azerbaijan about the whereabouts of the nearly 4,000 Azerbaijanis who have gone missing since the First Karabakh War.
It is clear evidence that Congressman Pelloni is intolerant of freedom of speech and press due to his avoidance of questions posed to him by representatives of independent media outlets during COP29 and his subsequent attempt to justify this with unfounded claims.
I once again condemn the baseless and biased statements made by U.S. Congressmen, clearly driven by the directives of the Armenian lobby, and I urge them to respect international law and refrain from attempts to incite ethnic violence.