İƏT-in Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının nümayəndə heyəti Gəncədə birgə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirib
04-09-2023 1533 dəfə oxunub
İƏT-in Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının nümayəndə heyəti  Gəncədə birgə faktaraşdırıcı missiya həyata keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın dəvəti əsasında ölkəmizdə səfərdə olan İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının (İƏT MDİHK) sədri Muhammad Laval Sulaimanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti növbəti birgə faktaraşdırıcı missiyanı 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən raket hücumlarına məruz qalmış Gəncə şəhərində həyata keçirib.
Nümayəndə heyətinin üzvləri müharibə dövründə beynəlxalq humanitar hüququn qaydalarına zidd olaraq yaşayış məntəqələrinin atəşə tutulması faktları ilə yerində tanış olublar.
Nümayəndə heyətinin üzvləri Ermənistan silahlı qüvvələrinin raket hücumları nəticəsində zərərçəkmiş sakinlərlə görüşüblər. Qonaqlara İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistan tərəfindən qadağan olunmuş silahlardan istifadə etməklə, mülki əhaliyə qarşı törədilmiş, çoxsaylı insan tələfatı və ciddi dağıntılarla nəticələnən müharibə cinayətləri barədə məlumat verilib.
Daha sonra qonaqlar Ermənistan silahlı qüvvələrinin raket hücumları nəticəsində zərər dəymiş “İmamzadə Ziyarətgah” Kompleksində yerində monitorinq aparıblar.

The delegation of the OIC Independent Permanent Human Rights Commission implemented a joint fact-finding mission in Ganja
04-09-2023 1534 dəfə oxunub
The delegation led by Muhammad Lawal Sulaiman, the Chairman of the Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation (OIC IPHRC), which is currently on an official visit to our country upon the invitation of Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, conducted another joint fact-finding mission that took place in Ganja, which had been subjected to missile attacks by the Armed Forces of Armenia during the 44-day Patriotic War.
The members of the delegation familiarized themselves with the facts of targeting of residential areas during the war, in violation of the rules of international humanitarian law.
The delegation members met with residents who had been affected by the missile attacks of the Armed Forces of Armenia. The delegation members were informed of the use of prohibited weapons by Armenia during the Second Karabakh War, which resulted in war crimes that caused numerous civilian casualties and serious damages.
Furthermore, the delegation members carried out on-site investigation in the “Imamzadeh” Religious Complex, which has been subjected to missile attacks by the Armed Forces of Armenia.