Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları üçün hüquqi maarifləndirmə tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən 2024-cü il üzrə təsdiq olunmuş hüquqi maarifləndirmə ilə bağlı tədbirlər planı çərçivəsində növbəti tədbir Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) əməkdaşları üçün təşkil olunub.
Tədbirin əsas məqsədi ölkə Prezidentinin 2011-ci il 27 dekabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”nın (MFP) 4.8-ci bəndində nəzərdə tutulan YUNESKO-nun “Təhsil hamı üçün” prinsipinin təbliği, insan hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli müdafiəsi məqsədilə əhalinin müxtəlif qrupları üçün hüquqi maarifləndirmə sahəsində təlimçilərin hazırlanmasına yönəlib.
DQİDK sədrinin köməkçisinin, şöbə müdirlərinin və əməkdaşlarının cəlb olunduğu həmin tədbirdə Ombudsman Aparatının Beynəlxalq təşkilatlar və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq şöbəsinin Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov təlimçi qismində çıxış edərək, iştirakçılara təhsil sahəsində inklüzivliyin təmin olunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edən YUNESKO-nun “Təhsil hamı üçün” prinsipi, habelə insan hüquqları və azadlıqlarının mahiyyəti, əhalinin müxtəlif qruplarının hüquqları, bununla bağlı ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdən irəli gələn öhdəliklər, beynəlxalq müqavilə qurumlarının fəaliyyəti, məhkəmədənkənar hüquq müdafiə mexanizmi olan Ombudsmanın mandatı və ona verilən yeni səlahiyyətlər barədə ətraflı məlumat verib.

Legal awareness event held for employees of the State Committee on Work with Religious Institutions
Within the framework of the 2024 legal education action plan approved by Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, the next event was organized for employees of the State Committee on Work with Religious Institutions.
The purpose of the event is to promote the UNESCO principle of “Education for All” as stipulated in paragraph 4.8 of the “National Action Program to Increase the Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan” (NAP), approved by the Presidential Decree dated December 27, 2011, and to train trainers in the field of legal education for various population groups to more effectively protect human rights and freedoms.
The assistant to the Committee’s Chair, heads of departments, and staff members of the Committee attended the event.
Mugalib Mahmudov, Head of the Legal Education Unit of the Department for Cooperation with International and Civil Society Organizations of the Ombudsman Office, participated at the event as a lecturer.
During the lecture, the participants were informed about the UNESCO principle of "Education for All," which is important for ensuring inclusiveness in education, as well as the essence of human rights and freedoms, the rights of various population groups, the international legal obligations that Azerbaijan has undertaken, the activities of international treaty bodies, the Ombudsman’s mandate, an extrajudicial human rights protection mechanism, and the new powers granted to it.