Ombudsman Aparatında yerli icra hakimiyyətlərinin nümayəndələrinin iştirakı ilə uşaq hüquqlarının müdafiəsinə dair tədbir keçirilib
27-12-2024 1757 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Aparatının 2024-cü il üzrə hüquqi maarifləndirmə sahəsində Tədbirlər Planı çərçivəsində silsilə tədbirlər davam etdirilir.
Belə ki, dekabrın 27-də Ombudsman Aparatı tərəfindən “Uşaq hüquqlarının müdafiəsində yerli icra hakimiyyətlərinin rolu” mövzusunda maarifləndirici görüş təşkil olunub. Tədbir Bakı şəhəri üzrə yerli icra hakimiyyətlərinin başçılarının müavinləri, icra hakimiyyətləri yanında yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyaların üzvlərinin iştirakı ilə keçirilib. Ombudsmanın regional mərkəzlərinin, habelə Naxçıvan Muxtar Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının nümayəndələri də tədbirə onlayn formada qatılıblar.
Tədbirin məqsədi iştirakçıların uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində biliklərinin artırılması və ölkədə uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsində mövcud çətinliklərin aradan qaldırılması istiqamətində müzakirələrin aparılmasından ibarət olub.
Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı tədbirdə çıxış edərək ölkədə uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən genişmiqyaslı islahatlar, milli qanunvericiliyin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması, insan hüquq və azadlıqlarının qorunmasında müstəqil monitorinq mexanizmi kimi Ombudsman təsisatının rolu, müxtəlif əhali qruplarının, o cümlədən uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülmüş işlər, Müvəkkilə verilmiş yeni səlahiyyətlər barədə məlumat verib, eyni zamanda, 2024-cü il üzrə Müvəkkil tərəfindən təsdiq olunmuş tədbirlər planına əsasən paytaxtda və regionlarda keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları Nigar Ağayeva və Azər İsalı çıxış edərək uşaq hüquqlarına dair mövcud qanunvericilik aktları, institusional sistem və müdafiə mexanizmləri, bu sahədə fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının vəzifələri barədə geniş məlumat verib. Bununla yanaşı, “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə Ombudsmanın mandatı, Müvəkkilə  ünvanlanan müraciətlər nəticəsində aşkar olunan məsələlər, BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsinin ölkənin beşinci və altıncı birgə dövri məruzəsinə verdiyi tövsiyələr, həmçinin Ombudsmanın illik məruzələrində irəli sürülən təkliflər diqqətə çatdırılıb.
Tədbir yerli icra hakimiyyətlərinin nümayəndələrinin çıxışları ilə davam edib, uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mövcud çatışmazlıqlar və onların həlli yolları üzrə müzakirələr aparılıb.

An event on the protection of children's rights was held at the Ombudsman Office with the participation of local executive authorities
27-12-2024 1758 dəfə oxunub
A series of events are continuing according to the 2024 Action Plan on Legal Awareness of the Ombudsman Office of Azerbaijan.
On December 27, the Ombudsman Office organized an awareness-raising meeting on the topic "The role of local executive authorities in the protection of children's rights."  Deputy heads of local executive authorities in Baku city, and members of the commissions for the protection of minors' affairs and rights under the executive authorities took part in the event. Representatives of the Ombudsman’s Regional Centers, as well as the Ombudsman Office of the Nakhchivan Autonomous Republic joined the event online.
The purpose of the event was to increase the capacity-building of participants in the protection of child rights and discuss how to eliminate existing difficulties in the implementation at the national level.
The Chief of the Ombudsman Office, Aydin Safixanli, spoke about broad national relevant reforms in the field of child rights, the harmonization of national legislation with international standards, the role of the Ombudsman Institution as an independent monitoring mechanism in the protection of human rights and freedoms, the work done in the field of protection of various population groups, including children's rights, and the new powers granted to the Ombudsman. Furthermore, he noted the importance of awareness-raising activities held across the country in accordance with 2024 action plan.
At the event, employees of the Child Rights Protection Unit of the Ombudsman Office, Nigar Agayeva and Azer Isali, made presentations about the existing legal frameworks on children's rights, the institutional system and protection mechanisms, the responsibilities of state agencies and local executive authorities operating in this field. In addition, the participants were informed about the Ombudsman's mandate to monitor and promote the implementation of the CRC, issues identified through incoming applications, the UN CommRC Recommendations to Azerbaijan’s fifth and sixth joint periodic reports, as well as the proposals put forward in the Ombudsman's annual reports.
The other representatives also delivered speeches, and discussions were held on the current shortcomings in the relevant field and potential solutions.