Şabranda “Dini radikalizm və ekstremizmin mahiyyəti, təhlükələri – hüquqi aspektlər” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
14-01-2025 1552 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal Regional Mərkəzinin, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Quba-Xaçmaz regional bölməsinin və Şabran Rayon İcra Hakimiyyətinin təşkilatçılığı ilə Şabran rayon Heydər Əliyev Mərkəzində “Dini radikalizm və ekstremizmin mahiyyəti, təhlükələri – hüquqi aspektlər” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə çıxışlar zamanı ölkəmizdə dövlət səviyyəsində dinə xüsusi diqqət göstərildiyi, dinlərarası əlaqələrin sağlam zəmin üzərində qurulduğu bildirilib. Eyni zamanda, dini radikalizm anlayışı, dini radikalizmin, ekstremizmin yaranmasının səbəbləri, bu kontekstdə insan hüquq və azadlıqlarının pozulması, dini radikalizmdən qorunmağın yolları haqqında ətraflı məlumat verilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, mövzu ətrafında müzakirələr aparılıb.

A roundtable on “Essence and hazards of religious radicalism and extremism- legal aspects” was held in Shabran
14-01-2025 1469 dəfə oxunub
A roundtable on “Essence and hazards of religious radicalism and extremism- legal aspects” was held by the Ombudsman’s North Regional Center in partnership with the Guba-Khachmaz regional branch of the State Committee for Work with Religious Institutions and the District Executive Authority Office in the Heydar Aliyev Center in Shabran.
During the speeches, it was emphasized that interfaith relations are based on a solid basis and that the state gives religion special attention. Furthermore, detailed information was provided on the concept of religious radicalism, along with the causes of its emergence, the violations of human rights and freedoms in this context, and strategies for preventing it. Participants’ questions were answered, and discussions on the topic were held.