Ombudsman bələdiyyə seçkilərində səsvermə prosesində iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 23 saylı Nəsimi-Səbail seçki dairəsinin 13 saylı seçki məntəqəsində səsvermə prosesində iştirak edib.
Səsvermədən sonra jurnalistlərə müsahibə verən Müvəkkil bələdiyyə seçkiləri ərəfəsində Ombudsman Aparatı tərəfindən həyata keçirilmiş tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib.
Ombudsman ölkəmizdə yaradılmış seçki məntəqələrində müşahidələrin aparıldığını bildirib, bütün məntəqələrdə seçki prosesinin təşkili, seçicilərin səsvermədə sərbəst iştirakı ilə bağlı zəruri addımların atıldığını qeyd edib. Eyni zamanda, əlilliyi olan şəxslərin fərdi qaydada öz iradələrini müstəqil şəkildə ifadə edə bilmələri məqsədilə bir sıra məntəqələrdə pandusların quraşdırıldığını bildirib.
Səbinə Əliyeva ötən illərdəki müsbət təcrübə nəzərə alınaraq, Müvəkkil, Ombudsman Aparatının və regional mərkəzlərin, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ombudsman Aparatının əməkdaşlarının bələdiyyə seçkilərində müşahidəçi qismində seçki məntəqələrində, o cümlədən hərbi hissələrdə, penitensiar müəssisələrdə təşkil olunan məntəqələrdə və digər qapalı müəssisələrdə müstəqil olaraq, özlərinin təşəbbüsü ilə müşahidə apardıqlarını qeyd edib.

The Ombudsman voted in the municipal elections
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, voted at polling station No. 13 of the Nasimi-Sabail constituency No. 23.
Following the voting, the Ombudsman spoke with reporters and gave them detailed info about the measures undertaken by the Ombudsman Office during the run-up to the municipal elections.
The Ombudsman said that observations were conducted at the polling stations established in our country and that necessary steps were undertaken to ensure that the election processes are well-organized and that voters can freely cast their ballots at all polling stations. She also noted that a number of polling stations were provided with ramps to ensure that persons with disabilities can, without any hindrance, express their will.
Sabina Aliyeva noted that considering the previous good practices, the Ombudsman, staff of her Office, regional centers, as well as the Ombudsman Office of the Nakhchivan Autonomous Republic, independently observe the municipal  elections at all polling stations, including those set up in military units, penitentiary institutions, and other closed institutions at their own initiative.