Ombudsman: Ermənistan 30 ildən çoxdur əsir, itkin düşmüş, girov götürülmüş azərbaycanlıların taleyi haqda məlumatları verməkdən boyun qaçırır
06-02-2025 1588 dəfə oxunub
Birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşdüyü hesab edilən növbəti üç nəfərin şəxsiyyəti müəyyən olunub. İşğaldan azad olunmuş ərazilərdəki kütləvi məzarlıqlarda tapılmış insan qalıqlarının eyniləşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər nəticəsində bu günədək 170-ə yaxın soydaşımızın şəxsiyyəti müəyyən edilib. Bu proses hələ də davam etməkdədir.
Təəssüflər olsun ki, tərəfimizdən dəfələrlə edilmiş müraciətlərə baxmayaraq Ermənistan beynəlxalq hüquqdan irəli gələn öhdəliklərinə əməl etməyərək, otuz ildən artıq müddətdir əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş şəxslərlə bağlı məlumatları təqdim etməkdən boyun qaçırır.
Hesab edirik ki, Ermənistan iştirakçısı olduğu beynəlxalq müqavilələrə əsasən üzərinə götürdüyü öhdəliklərə riayət etməli, soydaşlarımızın taleyi barədə məlumatları gizlətməməli, qətlə yetirilmiş şəxslərin basdırıldığı yerlər barədə dəqiq məlumatları təqdim etməlidir.

The Ombudsman: "Armenia has been refusing to provide information regarding the whereabouts of Azerbaijani prisoners of war, missing persons, and hostages for over 30 years."
06-02-2025 1511 dəfə oxunub
The remains of three persons who were reported missing during the First Karabakh War were identified. As a result of efforts to identify human remains found in mass graves in the liberated territories, the identities of nearly 170 Azerbaijanis have been determined so far. This process is still ongoing.
Unfortunately, despite repeated requests from Azerbaijan, for more than 30 years, Armenia has not fulfilled its obligations under international law, by refusing to share information regarding prisoners of war, missing persons, and hostages.
We think that Armenia must comply with its obligations under the international treaties it is a party to, refrain from concealing information about the fate of our compatriots, and provide accurate details about the burial sites of those who were killed.