Ombudsman Ankarada Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar keçirilmiş anım tədbirində iştirak edib
24-02-2025 1466 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərində Türkiyə Böyük Millət Məclisinin, Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Dərnəyinin və Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar təşkil edilmiş anım tədbirində iştirak edib.
Ombudsman tədbirdə çıxışı zamanı Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı uzunmüddətli işğal, etnik təmizləmə və soyqırımı siyasəti nəticəsində yüz minlərlə günahsız insanın kütləvi şəkildə qətlə yetirildiyini, qaçqın və məcburi köçkün həyatı yaşamağa məcbur qaldıqlarını qeyd edib. Müvəkkil beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini heçə sayan Ermənistan tərəfindən 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda dinc əhaliyə qarşı törədilmiş soyqırımı hadisəsi barədə ətraflı məlumat verib.
Səbinə Əliyeva 33 il keçməsinə baxmayaraq, beynəlxalq təşkilatlar və dünya dövlətləri tərəfindən Xocalı soyqırımına hələ də tam siyasi və hüquqi qiymət verilmədiyini qeyd edib, bu faciəyə tam ədalətli qiymət verilməsinin və cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunmalarının vacibliyini vurğulayıb.
Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı 4 minə yaxın, o cümlədən Xocalı soyqırımı zamanı 150 soydaşımızın itkin düşdüyünü bildirən Ombudsman dəfələrlə Ermənistana müraciət edilməsinə baxmayaraq, həmin şəxslərin taleyi ilə bağlı hələ də dəqiq məlumatın əldə olunmadığını bildirib. O, işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda aparılan tikinti-bərpa və axtarış-qazıntı işləri zamanı kütləvi məzarlıqların aşkar edildiyini, indiyədək 170-ə yaxın insanın şəxsiyyətinin müəyyən olunduğunu qeyd edib.
Müvəkkil, həmçinin soydaşlarımızın ötən əsrin müxtəlif dövrlərində indiki Ermənistan ərazilərindən qaçqın düşdüyünü, onların fundamental hüquq və azadlıqlarının kobud şəkildə pozulduğunu, yaşayış məntəqələrinin, tarixi və dini abidələrin məhv edildiyini diqqətə çatdırıb. Ombudsman etnik azərbaycanlıların pozulmuş hüquq və azadlıqlarının, onların öz doğma torpaqlarına təhlükəsiz və ləyaqətli qayıdışının təmin edilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.

Ombudsman participated in the commemorative event held in Ankara on the 33rd anniversary of the Khojaly Genocide
24-02-2025 1467 dəfə oxunub
Ombudsman participated in the commemorative event held in Ankara  on the 33rd anniversary of the Khojaly Genocide
The Human Rights Commissioner of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in a commemorative event organized in Ankara, Türkiye, on the occasion of the 33rd anniversary of the Khojaly Genocide, organized by the Grand National Assembly of Türkiye, the Türkiye-Azerbaijan Friendship, Cooperation and Solidarity Association, and the Embassy of Azerbaijan in Türkiye.
At her speech, the Ombudsman spoke about Armenia long-term occupation policy, which has resulted in ethnic cleansing and genocide of Azerbaijanis, massive murder of  hundreds of thousands of innocent people, and forced replacement of our compatriots who turned to refugees and IDPs. The Ombudsman also briefed the participants about the genocide committed against civilians in Khojaly on the night of February 25-26, 1992 by Armenia in violation of the norms and principles of international law.
Emphasizing the importance of giving a thorough and impartial evaluation of this tragedy and holding the criminals  accountable, Sabina Aliyeva, said that despite 33 years have passed, international organizations and states have yet to properly recognize the Khojaly genocide on a political and legal level.
The Ombudsman stated that despite repeated appeals to Armenia, accurate information regarding the fate of almost 4000 of our compatriots who went missing during the First and Second Karabakh War, including 150 during the Khojaly atrocity, has not been collected. She emphasized that around 170 persons have had their identities confirmed thus far, and that mass graves were found during construction, restoration, and search and excavation activities conducted in our liberated areas.
The Ombudsman further highlighted the fact that our compatriots had fled the areas of present-day Armenia at different times during the past century, and that their basic liberties and rights had been flagrantly infringed. The settlements, historical sites, and religious shrines belonging to Azerbaijanis were demolished. The Ombudsman emphasized how important it is to protect ethnic Azerbaijanis' rights and freedoms that have been violated and to ensure their safe and dignified return to their ancestral homelands.