Ombudsmanın MPM fəaliyyəti çərçivəsində sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün xüsusi internat məktəblərinə başçəkmələr həyata keçirilib
17-03-2025 1664 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Milli Preventiv Mexanizm (MPM) fəaliyyəti çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun üzvləri tərəfindən Elm və Təhsil Nazirliyinin nəznində fəaliyyət göstərən E.Quliyev adına Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 9 nömrəli xüsusi internat məktəbinə və E.Mirzəyev adına Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 6 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbinə planlı başçəkmələr həyata keçirilib.
Başçəkmələrin məqsədi bu müəssisələrdə saxlanma şəraitinin, rəftar məsələlərinin, uşaq hüquqlarının təmini vəziyyətinin yoxlanılması, eyni zamanda, əvvəlki başçəkmələr zamanı aşkar olunmuş nöqsanların aradan qaldırılmasının monitorinqi olub.
Başçəkmələr zamanı müəssisələrin yataqxana, yeməkxana, tibb məntəqəsinə, sinif otaqları və digər inzibati otaqlarına baxış keçirilib, habelə uşaqların asudə vaxtının təşkili, qidalanma, içməli su təminatı və sənədləşmə işləri araşdırılıb. Hər iki müəssisədə uşaqlarla psixoloji işin aparılmasında istifadə olunan sənədlərdə məlumatların tam əks olunmadığı, 6 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbində bəzi dərman preparatlarının istifadə müddətinin bitdiyi, işıqlandırmanın normalara cavab vermədiyi, 9 nömrəli xüsusi internat məktəbində isə bəzi ərzaq məhsullarının yararlılıq müddətinin bitdiyi aşkar edilib.
Aşkar olunmuş problemlərlə bağlı müvafiq qanunvericilik və beynəlxalq sənədlərdə əks olunmuş tələblər diqqətə çatdırılmaqla, saxlanma şəraitinin və sənədləşmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müəssisə rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilib.
Başçəkmə zamanı müəyyən edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə Elm və Təhsil Nazirliyinə müraciət olunacaq.

The Ombudsman's National Preventive Group held visits to special boarding schools
Within the framework of the National Preventive Mechanism (NPM) activities of Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ombudsman's National Preventive Group (NPG) carried out scheduled monitoring visits to the Special Boarding School No.9 for children with health problems (disabilities) named after E. Guliyev and Republic Special Boarding School 6 for children with limited health problems named after E. Mirzayev under the Ministry of Science and Education.
The purpose of the visits was to monitor the living conditions, treatment standards, and status of ensuring the children’s rights, as well as to follow up on the elimination of any shortcomings found during previous visits.
During the visits, dormitories, canteens, medical centers, classrooms, and other administrative rooms of the facilities were inspected, as well as the process of organization of children's leisure time, nutrition, supply with drinking water, and the documentation were examined. The documents used in carrying out psychological work with children in both institutions were found not to contain the full information; some medicines expired at the Republic Special Boarding School No. 6, lighting did not meet the norms, and some foodstuffs expired at the Special Boarding School No. 9.
With regard to the identified problems, the management of both facilities has been made recommendations on how to improve living conditions and the documentation in compliance with the requirements stipulated in the relevant legislative and international documents.
The Ministry of Science and Education will be appealed to address any shortcomings identified during the moitoring visits.