Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində cəzaçəkmə müəssisələrinə başçəkmələr davam etdirilib
24-06-2023 1719 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 1, 7 və 8 saylı cəzaçəkmə müəssisələrinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən planlı başçəkmələr həyata keçirib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil edilmiş başçəkmələrdə məqsəd müəssisələrdə saxlanılma şəraitinin və rəftar məsələlərinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, məhkumların hüquqlarının təmin edilməsi, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin, habelə əvvəlki başçəkmələr zamanı verilmiş tövsiyələrin icra vəziyyətinin öyrənilməsindən ibarət olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmələr çərçivəsində saxlanma şəraitinin araşdırılması məqsədilə müəssisələrinin yataqxanalarına, cərimə təcridxanasına, tibb-sanitar hissələrinə, yeməkxana, ərzaq anbarı, mətbəxinə baxışlar keçirilib, həmçinin tibbi yardımın təşkili, yemək-qidalanma təminatı, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı hüquqların təmin olunması vəziyyəti və sənədləşmə araşdırılıb.
Bununla yanaşı, MPQ üzvləri tərəfindən həmin müəssisələrdə saxlanılmış şəxslər konfidensial qaydada qəbul edilib və onlara hüquqları, müvafiq qanunvericiliyin tələbləri, Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunub, bir sıra müraciətlər yerində araşdırılıb və təmin edilib.
Yekunda cəzaçəkmə müəssisələrinin rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla məhkumların saxlanma şəraiti və hüquqlarının həyata keçirilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə əsaslanan müvafiq tövsiyələr verilib.

The visits to penitentiary institutions have been continued within the framework of the Ombudsman's National Preventive Mechanism
24-06-2023 1717 dəfə oxunub
Within the framework of the National Preventive Mechanism of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, the members of the National Preventive Group (NPG) made scheduled visits to penitentiary institutions No. 1, 7, and 8 of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice without prior notice.
The purpose of the visits conducted according to the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman of the Republic of Azerbaijan was to monitor conditions of detention and treatment issues, as well as to investigate the incoming applications, ensuring the rights of convicts and the state of proper documentation, as well as to follow-up on their recommendations.
In the course of the visits, in which a doctor member of the NPG also participated, the facilities' dormitories, punishment cells, medical and sanitary units, canteens, food warehouses, and kitchens were inspected in order to monitor the conditions of detention. In addition, the organization of medical assistance, food and nutrition supply, and the status of ensuring the rights to visitation, phone calls, and documentation were examined.
Also, the NPG members had confidentially interviewed the detainees in those institutions and informed  them of their rights, the requirements of the relevant legislation, and the compteneces of the Ombudsman. A number of requests were investigated and satisfied on the spot.
In the end, discussions were held with the management of penal institutions and the employees in charge on the detention conditions and the implementation of the rights of prisoners, and relevant recommendations were provided based on national and international legislation.