Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən Dövlət Miqrasiya Xidmətinin müəssisələrinə başçəkmələr həyata keçirilib
05-04-2025 1838 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Azərbaycan Respublikası Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Bakı Şəhər Qanunsuz Miqrantların Saxlanılması Mərkəzinə və Yevlax rayon Müvəqqəti Yerləşdirmə Mərkəzinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmələr həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya”sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmələrin məqsədi müəssisədə əcnəbilər üçün yaradılan şərait və rəftar məsələlərinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin, eləcə də ötən il MPQ tərəfindən müəssisələrdə aşkar edilmiş nöqsan və çatışmazlıqların aradan qaldırılması ilə bağlı görülmüş işlərin vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Dövlət Miqrasiya Xidmətinin Bakı Şəhər Qanunsuz Miqrantların Saxlanılması Mərkəzinə başçəkmə zamanı Ombudsmanın nümayəndələri tərəfindən mərkəzin yaşayış binalarına, tibb məntəqəsinə, yeməkxana və digər obyektlərə baxış keçirilib, mövcud vəziyyət araşdırılıb. MPQ üzvləri tərəfindən mərkəzdə saxlanılan bir qrup miqrant qəbul edilərək konfidensial qaydada dinlənilib. Müəssisədə qəbul edilmiş şəxslərin bəzilərinin saxlanma şəraiti və onlarla rəftar məsələləri ilə bağlı bir sıra şikayətləri qeydə alınıb, eləcə də tibbi xidmət və dərman preparatları ilə təminatla bağlı problemlərin olduğu da bildirilib. Başçəkmə zamanı mərkəzdə müvafiq psixoloq ştatının olmasına baxmayaraq, həmin vəzifə üzrə xidmətin təşkil edilmədiyi də müəyyən olunub.
Yevlax rayon Müvəqqəti Yerləşdirmə Mərkəzinə keçirilən başçəkmə zamanı əvvəllər müəyyən olunmuş bir sıra nöqsanların aradan qaldırıldığı müəyyən olunub. Qeyd olunanlarla yanaşı, başçəkmə zamanı müvafiq Daxili İntizam Qaydalarının tələblərinə baxmayaraq, mərkəzdə ixtisasca həkim tibb işçisinin olmadığı, keyfiyyətli psixoloji yardım işinin təşkili üçün psixoloq otağının zəruri əyani-didaktik materiallarla təchiz olunmasına ehtiyac olduğu müəyyən edilib.
Həyata keçirilmiş başçəkmələrin yekununda müvafiq müəssisələrin rəhbərliyi ilə milli və beynəlxalq qanunvericilik əsasında hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, rəftar məsələləri və saxlanma şəraitinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tövsiyələr verilib.

The Ombudsman’s National Preventive Group conducted monitoring visits to institutions under the State Migration Service
05-04-2025 1777 dəfə oxunub
The Ombudsman’s National Preventive Group conducted monitoring visits  to institutions under the State Migration Service
Based on the instructions given by the Ombudsman, Sabina Aliyeva, the National Preventive Group (NPG) conducted unannounced monitoring visits to the Baku Immigration Detention Center, as well as the Yevlakh District Temporary Accommodation Center under the State Migration Service.
The purpose of the visits, organized in line with the OPCAT, as well as the Constitutional Law on Ombudsman of the Republic of Azerbaijan, was to examine the conditions created for and treatment of foreigners, and to investigate incoming applications, to check the processing of documentation, and also, to follow up on the situation of elimination of defects and shortages found in the institutions by the NPG.
During the visit to the Baku Immigration Detention Center, the Ombudsman’s representatives investigated the residential buildings, medical centers, canteen, and other facilities, and monitored the current situation. The NPG members had confidential meetings with some group of detained migrants. The complaints about detention conditions and treatment of some people received were accepted for investigation. It was said that there are problems in accessibility to medical services and supplying of medicaments. During the visit, it was found that the related services were not rendered because there is no relevant psychologist staff unit.
Furthermore, the review found that a number of shortages found in the Yevlakh District Temporary Accommodation Center during their previous visits have been addressed.
In addition, during the monitoring visit, it was also determined that there was a lack of a medical doctor in the facility in violation of the requirements of the Internal Disciplinary Rules, as well as there was a need in supply of visual-didactic materials of the psychologist cabinet to organize psychological services.
At the end of the visits, based on the national and international legal frameworks, the legal-awareness talks were held with the management of both institutions, in which the latter was recommended on how to improve treatment standards and detention conditions.