Cəbrayıl və Ağdamda baş vermiş mina partlayışları ilə bağlı Ombudsmanın reaksiyası
Ermənistanın davam edən mina terroru nəticəsində günahsız insanlar öz həyat və sağlamlıqlarını itirməkdədir. Bugün Cəbrayılda və Ağdamda baş verən mina partlayışı nəticəsində 4 Azərbaycan vətəndaşı, o cümlədən uşaqlar ciddi xəsarət alıb. Bu faciə regionda mina təhlükəsinin hələ də davam etdiyini və günahsız insanların həyatının hər an təhdid altında olduğunu bir daha ortaya qoyur.
2020-ci ildən etibarən Ermənistan tərəfdən basdırılmış minalar, həmçinin partlamamış hərbi sursatların partlaması nəticəsidə 392 nəfər həlak olub və ya yaralanıb. Bu, yalnız fiziki deyil, həm də insanların psixoloji və sosial baxımdan dərindən təsirləndiyi ciddi bir problemdir.
İşğal dövründə ərazilərimizə basdırılmış minalar regionda qalıcı sülhün bərqərar olmasına ciddi təhdid yaradır. Bu təhlükənin qarşısının alınması üçün beynəlxalq əməkdaşlıq və yardımlar olduqca vacibdir.
Eyni zamanda, Ermənistanın minalarla çirkləndirdiyi ərazilərdəki humanitar vəziyyətin ciddi şəkildə nəzərə alınması və Ermənistanın beynəlxalq hüquq çərçivəsində məsuliyyətə cəlb edilməsi aidiyyəti beynəlxalq qurumlar qarşısında mühüm bir öhdəlik olaraq qalmaqdadır. Minaların məqsədli şəkildə basdırılması insan hüquqlarının ciddi şəkildə pozulmasına, regionda sülhün və təhlükəsizliyin bərpa olunmasını çətinləşdirməyə səbəb olur.
Ombudsman olaraq, beynəlxalq ictimaiyyəti minatəmizləmə fəaliyyətlərinin təxirəsalınmazlığını qəbul etməyə, Azərbaycanın davam edən mina təmizləmə səylərinə dəstək olmağa və həmçinin Ermənistanı məqsədli şəkildə və geniş miqyasda basdırılmış minalara görə məsuliyyətə cəlb etməyə çağırıram.

The Ombudsman’s Reaction to Landmine Explosions in Jabrayil and Aghdam
As a result of Armenia's ongoing landmine terror, innocent people are losing their lives and health. Today, four Azerbaijani citizens, including children, were seriously injured in landmine explosions in Jabrayil and Aghdam. This tragedy further reveals that the threat of landmines still persists in the region and that the lives of innocent people remain constantly at risk.
Since 2020, 392 people have been killed or wounded by landmines planted by Armenia, as well as unexploded military ordnance. This is a serious issue that affects people not only physically, but also psychologically and socially.
The landmines buried in our territories during the occupation pose a major obstacle to the establishment of lasting peace in the region. International cooperation and assistance are crucial to addressing this threat.
Furthermore, the humanitarian situation in areas contaminated by Armenia's landmines must be taken seriously, and holding Armenia accountable under international law remains an important obligation for relevant international bodies. The deliberate planting of landmines constitutes a grave violation of human rights and seriously hinders the restoration of peace and security in the region.
As the Ombudsman, I call on the international community to recognize the urgency of demining efforts, to support Azerbaijan's ongoing landmine clearance activities, and to hold Armenia accountable for the intentional and widespread placement of landmines.