Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasında korrupsiyaya qarşı mübarizə mövzusunda maarifləndirmə tədbiri təşkil olunub
14-04-2025 1439 dəfə oxunub
Daxili işlər orqanları əməkdaşlarının insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində peşəkarlığının, dünyagörüşünün, normativ hüquqi aktları tətbiqetmə bacarığının artırılması və onların innovativ iş metodlarına yiyələnməsi məqsədilə Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasında mütəmadi olaraq müxtəlif aktual mövzular üzrə maarifləndirmə tədbirləri təşkil edilir.
Bu tədbirlərin davamı olaraq, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının nümayəndəsi tərəfindən rayon (şəhər) polis idarə və şöbələrinin rəhbər heyəti üçün fənn müəllimi ilə birgə keçirilmiş seminar “Korrupsiyaya qarşı mübarizə. Polisin fəaliyyətində insan hüquqlarının qorunması, bu sahədə Daxili İşlər Nazirliyinin və beynəlxalq normativ hüquqi aktların tələbləri” mövzusuna həsr olunub.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov ölkəmizdə insan hüquqlarının təşviqi, müdafiəsi və təmini vəziyyətinin monitorinqi, habelə korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirilən islahatlar, “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”, “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” çərçivəsində görülən işlər, Ombudsman tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verib.
Dərs prosesində mövzu üzrə interaktiv fikir mübadiləsi aparılıb və dinləyiciləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

An awareness-raising event on combating corruption was held at the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs
14-04-2025 1440 dəfə oxunub
The Police Academy of the Ministry of Internal Affairs regularly organizes awareness-raising events on various topical issues in order to increase professional capacity building, worldview, and ability to apply normative and legal acts by staff of authorities of internal affairs in the protection of human and citizens’ rights and freedoms, as well as to provide  them with innovative working methods.
As part of the series of lectures, this seminar was run by a representative of the Ombudsman Office, together with a lecturer, for the senior staff of the district (city) police departments and divisions.The theme of the seminar was “Combating Corruption. Protection of Human Rights in Police Activities, and the Requirements of the Ministry of Internal Affairs and International Normative Legal Acts in This Area.”
At the event, the Head of the Legal Education Unit of the Ombudsman Office, Mugalib Mahmudov, shared insights on the monitoring of the situation regarding the promotion and protection of human rights in Azerbaijan, as well as the anti-corruption reforms. He also spoke about the measures implemented within the framework of the “National Action Program for Increasing the Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan” and the “National Action Plan for Strengthening the Fight Against Corruption for 2022–2026,” along with the activities carried out by the Ombudsman in this regard.
During the training seminar, an interactive discussion was held on the topic, and questions raised by the participants were answered.